gtag('config', 'UA-130501671-1');

Modernú domácnosť si dnes nedokážeme predstaviť bez najrôznejšej elektroniky a ani bez stabilného internetového pripojenia. Za ostatných možno 50 rokov elektronika doslova zaplavila naše domácnosti. Rôzne technické vychytávky sú stále funkčnejšie a cenovo dostupnejšie. K internetu sa pripája čoraz viac zariadení, od hodiniek cez chladničky, práčky, rýchlovarné kanvice, žiarovky, alebo zubné kefky. Jednoduchá myšlienka vybaviť veci, s ktorými sa denne stretávame snímačmi a pripojiť ich k internetu, prináša nielen nové možnosti vzájomnej interakcie medzi jednotlivými prístrojmi, ale aj nové možnosti ich ovládania napríklad aj pomocou spomínaného mobilného telefónu. Vďaka bezdrôtovej komunikácii a internetu dokonca aj na ľubovoľnú vzdialenosť.

Aj ten najlacnejší základný model smartfónu má dnes pokročilú výbavu pre bezdrôtovú komunikáciu a dostatočný výkon na chod aj veľkých aplikácií. Uvedomte si, že to čo bežne nosíme vo vrecku má väčší výkon, než mala k dispozícii celá NASA pri pristátí na mesiaci. Naprogramovať ovládanie nejakého zariadenia IoT je dnes tak lacné a tak triviálne, že si aj doma študenti (často aj s využitím 3D tlačiarní vlastnej výroby) vytvárajú vlastné produkty a riešia veľké projekty. Rozdiel vo výsledku medzi prácou „nadšencov“ a skutočným komerčným produktom je najmä v kvalite jeho prevedenia a spoľahlivosti za každej situácie.

SMART začína dverami

Sú dve veci, bez ktorých dnes zvyčajne neopustíte dom – kľúče a mobil. Tak, ako dokáže váš telefón nahradiť kreditnú kartu, môže nahradiť aj veľký zväzok kľúčov. Dvere sme predsa schopní spoľahlivo zamykať i odomykať elektronicky, pričom miesto kľúčov používame rôzne RFID čipy a tie dokáže mobil spoľahlivo nahradiť. Pre vyššiu bezpečnosť sa dá takéto riešenie kombinovať aj s mobilnou aplikáciou, ktorá na otvorenie vyšle do dverí šifrovaný „kľúč“ (signál), alebo s prídavnou klávesnicou na dverách, kde treba vyťukať špecifický kód, prípadne možno využiť aj odtlačok prsta. Existujú tiež dverné jednotky s Bluetooth, ktoré umožňujú automaticky otvoriť napr. bránu do garáže alebo vstupnú bránu v rezidenčnej oblasti keď sa k nej s mobilom priblížite na určitú vzdialenosť. Nemusíte ho dokonca ani vytiahnuť z vrecka, či tašky, ani spúšťať aplikáciu, alebo ho prikladať na snímač.

2N Bluetooth Access Unit: Bránku, či dvere od garáže dnes otvoríte pomocou Bluetooth aj mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Stačí sa len priblížiť na určitú vzdialenosť a počítač vám automaticky otvorí.

 

Pre domácich majstrov

Chcete svoj dom ovládať priamo z mobilu, počítača alebo tabletu? Tak si poskladajte sami inteligentnú domácnosť! Na trhu je množstvo riešení, ktoré si môžete jednoducho nainštalovať aj sami. Nedávno takéto zariadenia dokonca začal ponúkať za malý mesačný poplatok aj jeden z našich telefónnych operátorov. Výhodou takýchto „Smart Home“ riešení je, že nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti, ani žiadne náradie, pretože sa vo väčšine prípadov pripájajú cez wi-fi a inštalujú sa do klasickej elektrickej zásuvky. Pomocou mobilnej aplikácie môžete všetky zariadenia ovládať naraz centrálne z jedného miesta, no treba si vybrať jednu značku, pretože len málo aplikácií umožňuje ovládať naraz zariadenia aj iných výrobcov.

Modulárnosť týchto systémov je však úžasná a preto sú vhodné najmä pre ešte „nerozhodnutých“. Začať totiž môžete úplne pozvoľna – obvykle inteligentnou elektrickou zásuvkou, ktorú vsuniete ako medzičlánok do bežnej zásuvky a ovládate ju mobilom. Zariadenie sa dá naprogramovať ako časový spínač a preto môže automaticky napr. spustiť čerpadlo a poliať vašu záhrady. Dá sa plne ovládať mobilom, takže môžete napr. ráno zapnúť svoj kávovar, večer vypnúť svetlá v celom dome, alebo len tak zo služobnej cesty doma rodine rozsvietiť svetlá na vianočnom stromčeku. Fantázii sa medze nekladú.

Inteligentná zásuvka dokáže monitorovať aktivitu a merať spotrebu energie pripojených zariadení, vďaka čomu vám pomôže držať náklady na chod domácnosti pod kontrolou. Má tiež funkcie, ktoré vám pri preťažení alebo iných problémoch pošlú správu na mobil.

Ak už máte viac smart zariadení od jedného výrobcu, môžete v aplikácii ľahko vytvárať rôzne podmienené scenáre, kde jedna akcia vyvolá viacero reakcií iných zariadení, napr. detekcia pohybu môže spustiť svetlo a v určitom zvolenom čase zároveň aj odoslať poplachovú správu, aktivovať kamerový systém alebo prehrať výstražné hlásenie do domáceho audio systému.

D-Link mydlink Home SmartPlug: Inteligentná zásuvka sa dá používať veľmi jednoducho, vďaka čomu ju môžete doma presúvať a skúšať, kde bude mať najlepšie využitie. V prípade, že potrebujete ovládať naraz viacero prístrojov, dá sa dokúpiť ďalšia. Sami tak môžete rozširovať svoj Smart Home.

 

Komplexné riešenia „na kľúč“

Krása týchto zariadení spočíva v ich jednoduchom používaní a jednoduchom pridávaní ďalších zariadení. Dnes si kúpite jeden komponent, o mesiac druhý a ani sa nenazdáte a o chvíľu bude celá vaša domácnosť s vami komunikovať cez tablet, či smartfón.

Profesionálne centralizované riešenia spravidla nie sú až tak flexibilné a sú obvykle výrazne drahšie, no o ich návrh sa starajú špecializované firmy, ktoré vedia lepšie predvídať možné situácie a dokážu mnohé veci (vrátane hardvéru a aplikácií) elegantnejšie prispôsobiť presne pre vaše potreby. Dodatočné rozširovanie riešení na kľúč je však drahšie a náročnejšie, takže sa často vyplatí viac väčšia investícia na začiatku. Je to podobné ako robiť dodatočné stavebné práce v už zabývanej domácnosti.

Logitech POP: Smart domácnosť sa dá ovládať aj jediným tlačidlom. Dôkazom je zariadenie POP Home Switch, ktoré dokáže naraz ovládať niekoľko rôznych zariadení. Stačí len použiť rôzne gestá pri jeho stláčaní a nepotrebujete hľadať mobil, či spúšťať aplikácie.