gtag('config', 'UA-130501671-1');

USB disky sú stále najpoužívanejším médiom na prenos dát. Sú menšie a majú stále väčšiu kapacitu, takže pri ich strate alebo krádeži prichádzame o viac dát. Pritom stále menej ako 1 percento zo všetkých predaných diskov u nás má možnosť šifrovania obsahu.

Disk DT2000 spoločnosti Kingston je určený na jednoduché zabezpečenie, aby sa nedostali nejakým nedopatrením citlivé informácie do nepovolaných rúk. Je dobré ukladať si všetko na zabezpečené disky, ktoré majú hardvérové šifrovanie, no ich použitie nemusí byť vždy „user friendly“. Tento disk je však je jedným z najjednoduchšie použiteľných šifrovaných USB. S hardvérovou klávesnicou pre PIN kód sa dá sa použiť aj mimo PC, takže ho môžete využívať nezávisle od OS vo vašom počítači, no zároveň sa dá pripojiť napr. aj do vášho autorádia keď si budete chcieť prehrať nejakú MP3, alebo to televízora, kde si prehráte zo zašifrovaného disku film, prípadne do počítačom riadeného CNC stroja alebo 3D tlačiarne, keď budete chcieť napr. chrániť nejaký súbor s modelom pred jeho odcudzením a zneužitím napr. obsluhou. Vaše dáta udrží v bezpečí.


Kingston DataTraveler DT2000

Disk je dostupný v kapacitách už od 8GB až do 128GB. Prečo tak relatívne malé disky na dnešnú dobu? Šifrovať potrebujeme len citlivé dáta a to sú obvykle databázy, dokumenty ako Word, PDF, Excel, príp. nejakú obchodnú prezentáciu, či databázu s klientskými dátami. Ak práve nepracujete v banke, kde môže mať databáza desiatky GB dát, tak si vystačíte aj s malou kapacitou. Je totiž zbytočné mať veľkú kapacitu s celým filmovým archívom, pretože na to stačí aj malý nešifrovaný disk. Ak však pôjdete na služobnú cestu a povedzme v hoteli si budete chcieť večer pustiť film priamo na TV, môžete DT2000 pripojiť aj k televízoru a prehrať si film z USB disku. Tých pár giga na HD film (príp. aj niekoľko filmov) nebude problém ani pri tej najmenšej kapacite, aj keby ste na disku mali nejaké citlivejšie dáta.

A netreba sa báť ani keď ho necháte „odomknutý“ v nejakom počítači, ale inom zariadení. Po vysunutí sa automaticky zamkne a keby sa niekto pokúšal uhádnuť heslo (PIN kód), pri niekoľkonásobnom neúspešnom pokuse sa zablokuje a z bezpečnostných dôvodov vymaže dáta.

Tip: Písmenká na klávesnici sa dajú použiť ako pomôcka pri zadávaní hesla. Nemusíte sa tak učiť komplikované číselné kombinácie, pretože ak zadáte napr. PIN kód 6263274652, je to náročné na pamäť, no v skutočnosti je to slovíčko „mandarinka“ zadané na takejto kombinovanej klávesnici. Pomocou písmen sa heslá ľahšie pamätajú a v takejto číselnej podobe je bezpečnosť zdanlivo vyššia.

Na test zapožičal: www.kingston.com