gtag('config', 'UA-130501671-1');

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky ako prvá na Slovensku umožňuje video spojenie medzi deťmi v inkubátore a ich najbližšími príbuznými. Za týmto unikátnym projektom stojí občianske združenie MALÍČEK, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až desatina z nich je narodených predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Predčasný pôrod alebo ochorenie bábätka je pre rodinu veľkou traumou. Výskumy ukazujú, že kľúčovú úlohu vo vývoji novorodenca hrá emočná väzba – vzťah medzi matkou a dieťaťom. Tento „hlad po láske“ sa u novorodenca prirovnáva ku skutočnému hladu. Ak je však dieťa nedonosené, či nebodaj choré a musí byť v inkubátore, každodenný kontakt medzi ním a matkou je obmedzený. Týka sa to aj rodiny, ktorá často nemá vôbec prístup k dieťaťu na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Vysnívaný príchod dieťatka na svet, ktoré je ihneď po narodení namiesto maminho náručia prevezené na Jednotku intenzívnej starostlivosti, do opatery prístrojov a zdravotníckeho personálu, sprevádza obrovský strach,“vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia MALÍČEK. „Mamička navštevuje prvých pár dní po pôrode počas hospitalizácie svoje dieťatko kedykoľvek. Ale po prepustení z nemocnice domov musí dochádzať za svojím bábätkom často aj niekoľko desiatok kilometrov. Trvá aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov, kým sa dieťa dostane domov a môže byť so svojou rodinou. Mysleli sme aj na mamy, ktoré ich vážny zdravotný problém izoluje od bábätka, preto je prínosné, aby s ním mohli ostať aspoň vo vizuálnom kontakte,” dodáva Ľ. Kaiserová.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky má na svojich inkubátoroch nainštalovaných 11 miniatúrnych vysoko citlivých IP kamier AXIS, ktoré umožňujú cez internet prenášať živý pohľad na dieťa. IP kamery nad inkubátormi nie sú raritou v krajinách ako USA, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, či Španielsko. Možnosť byť so svojim dieťatkom online majú už viac ako 3 roky aj rodičia v susednej Českej republike.

Ako prebieha priamy prenos z inkubátora

O technické riešenie sa postarala spoločnosť NetRex, ktorá práve má veľmi bohaté skúsenosti z inštalácií podobného riešenia v susednej ČR. „Vždy máme radosť, keď naše produkty a služby poslúžia dobrému účelu, o to viac, keď ide o prepojenie rodičov a malých detí,“povedal David Capoušek, riaditeľ spoločnosti NetRex.

Pri práci na projekte použili malé sieťové kamery s jednotkou AXIS F34, ktoré sú uchytené na špeciálnych konzolách nad vrchným sklom inkubátorov. Kľúčová je nízka hmotnosť kamery a možnosť ľahko ju odkloniť, keď je potreba s inkubátorom manipulovať. Dieťa je v priamom prenose dobre vidieť aj v sťažených svetelných podmienkach, čo je kľúčové, pretože na oddelení sa cielene udržuje tlmené osvetlenie. Každý z inkubátorov je z dôvodu ochrany súkromia v systéme vedený ako samostatný „videokanál“ a prístup je chránený unikátnym heslom, ktoré sa vygeneruje osobitne pre každú mamičku. Pre začatie vysielania je potrebné iba dohovoriť sa so zdravotníckym personálom. Potom už môže mamička a celá rodina pokojne sledovať svoje dieťa na mobile, tablete, alebo počítači.

O „inkubátorovú televíziu“ majú záujem aj ďalšie zdravotné zariadenia

Priamy prenos z inkubátorov sa v Nových Zámkoch veľmi osvedčil, čo dokazujú aj výpovede rodičov, ktorí aktívne využili túto „inkubátorovú televíziu“.

„Matky a ďalší príbuzní veľmi oceňujú, že môžu sledovať vývoj dieťaťa každý deň na vlastné oči a ich vzájomná väzba sa tak posilňuje,“ povedala prednostka a primárka perinatologického oddelenia v Nových Zámkoch MUDr. Klaudia Demová, PhD.

Pozitívna reakcia sa rýchlo šíri a o službu už prejavilo záujem niekoľko ďalších nemocníc a pôrodníc. Zdá sa, že úroveň starostlivosti o novorodenca a matky na Slovensku opäť postúpila o malý krôčik.

Foto: Stanislav Szenczi