gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenskí motoristi musia stále počítať s miernym rastom cien pohonných látok na čerpacích staniciach.

OPEC, Venezuela a Líbya

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na svetových komoditných trhoch môžeme v blízkej dobe očakávať podobné ceny, respektíve mierny rast, keďže cena ropy sa počas uplynulého týždňa obchodovala nad hranicou 70 dolárov za barel, dokonca vyskočila aj nad hranicu 71 dolárov za barel,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Rast cien benzínov na slovenských čerpacích staniciach podľa analytičky nadväzuje na vývoj cien na ropnom trhu. Smerom nahor v súčasnosti tlačí ropu hlavne rozhodnutie kartelu OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) o obmedzovaní svojej produkcie „Aktuálne sa plnia škrty na 155 %,“ dodala Dovalová.

Za rastom svetových cien ropy možno taktiež hľadať prepad ťažby vo Venezuele. „Okrem toho rastúcu cenu ropy má aktuálne na svedomí aj nestabilná politická situácia v Líbyi, v dôsledku ktorej by mohlo dôjsť aj k výpadku ťažby ropy v tejto krajine,“ doplnila Dovalová.

Spotreba ropy zatiaľ neklesla

Opačným smerom na cenu čierneho zlata pôsobí rastúca produkcia bridlicovej ropy v USA. Počas uplynulého týždňa výraznejšiemu rastu ceny ropy bránila nová prognóza Medzinárodného menového fondu (MMF), keďže fond opäť znížil svoj odhad rastu globálnej ekonomiky, a to o 0,2 percentuálneho bodu na 3,3 % v tomto roku.

Riziká podľa MMF spočívajú hlavne v brexite a v tom, ako USA a Čína doriešia svoj obchodný spor.

Podľa parížskej Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) sa spomalenie globálnej ekonomiky zatiaľ neodrazilo na nižšej spotrebe ropy.

„Americká energetická agentúra EIA zároveň informovala o rastúcich zásobách surovej ropy v USA o 7 miliónov barelov denne, no zároveň o poklese zásob benzínu v uplynulom týždni,“ uzavrela Dovalová.

Ceny rástli deviaty týždeň

Zdražovanie benzínov na slovenských čerpacích staniciach sa nezastavilo. Najpredávanejší 95-okátnový benzín zdražel už deviaty týždeň za sebou a 98-oktánový benzín štvrtý týždeň.

Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu sa v 14. týždni oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o 1,66 % a ceny 98-oktánového benzínu o 1,38 %. Zvýšili sa aj ceny LPG, a to o 0,53 %. Ceny motorovej nafty a CNG zostali nezmenené.

Slovenskí motoristi tak mohli v štrnástom týždni tohto roka natankovať na čerpacích staniciach na Slovensku najpredávanejší 95-oktánový benzín v priemere za 1,344 eura za liter, 98-oktánový benzín stál 1,547 eura za liter.

Motorovú naftu si mohli motoristi v priemere kúpiť za 1,241 eura za liter a LPG si mohli zadovážiť za 0,573 eura za liter. Priemerná cena CNG bola 1,198 eura za kilogram.

Viac k témam: benzín, nafta, ropa
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdražovanie benzínu sa nezastavuje, motoristi musia rátať s miernym rastom ceny © SITA Všetky práva vyhradené.