gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Privolať si pomoc bude na Slovensku jednoduchšie. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR totiž pripravilo a uviedlo do praxe novú mobilnú aplikáciu 155.sk.

Aplikácia dokáže lokalizovať miesto, kde sa nachádza volajúci a pre nepočujúcich ponúka možnosť zaslať núdzovú správu. Aplikácia je bezplatná a funguje pre celé územie SR.

Aplikácia je priamo spojená so systémom

„Je to významná pomôcka na záchranu života pre ľudí, ktorí sa ocitnú bezprostredne v jeho ohrození. Stlačením jedného tlačidla si privolajú pomoc, spoja sa s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby a následne posádka záchrannej zdravotnej služby je k nim okamžite na ceste,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Aplikácia 155.sk podľa rezortu zdravotníctva pomôže v prípadoch, keď sa volajúci napríklad zraní v neznámom teréne či dopravnej nehode a nedokáže presne určiť, kde je, prípadne nemôže pre zdravotný hendikep rozprávať alebo nepočuje.

Stačí podržať ikonu tlačidla počas štyroch sekúnd a aplikácia spojí volajúceho s operátorom tiesňovej linky 155. Ten zároveň dostane v dátovej vete informácie o zdravotnom stave volajúceho a súradnice miesta, kde sa nachádza.

„Pre operátorov tiesňovej linky 155 je hlavným benefitom to, že aplikácia je priamo prepojená so systémom, v ktorom pracujú. Operátor tak má potrebné informácie o pacientovi vopred, vidí ich a vie s nimi pracovať,“ povedal riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Juraj Hrehorčák.

Potrebné informácie

Aplikáciu je možné stiahnuť do dotykového telefónu na Google Play a App Store. Ihneď po stiahnutí je potrebné zadať telefónne číslo a potvrdiť aktivačný kód, ktorý je doručený v esemeske. Na to, aby aplikácia splnila účel, je nutné povoliť prístup k polohe GPS, esemeske a internetu a detailne vyplniť profil užívateľa s údajmi o zdravotnom stave.

„Operátor tiesňovej linky 155 tak dostane potrebné informácie, ak je volajúci napríklad cukrovkár, alergik, prípadne trpí vysokým krvným tlakom a pomôžu mu pri zhodnotení aktuálneho zdravotného stavu a vyslaní záchranárov,“ povedala Ľuboslava Pekárová, hlavná operátorka Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Pri stiahnutí aplikácie je dôležité ďalej vyplniť údaje o kontaktnej osobe. Blízki volajúceho tak dostanú mailovú informáciu o tom, že kontaktoval tiesňovú linku 155.

Aplikácia 155.sk podporuje aj možnosť priamo volať Horskú záchrannú službu, v tomto prípade však tiesňová linka 155 kontaktovaná nie je. Obsahuje manuál prvej pomoci, zoznam nemocníc a ďalšie čísla tiesňových liniek na území SR s možnosťou okamžitého spojenia. Generálnym partnerom novej mobilnej aplikácie je Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, mobilná aplikácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Záchranári predstavili novú mobilnú aplikáciu, ktorá pomôže so záchranou ľudských životov © SITA Všetky práva vyhradené.