gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Vo veku 98 rokov zomrel luxemburský veľkovojvoda Ján. Smutnú správu v utorok oznámil jeho syn veľkovojvoda Henrich I.

S veľkým smútkom vás informujem o smrti môjho milovaného otca, jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodu Jána, ktorý zomrel v mieri, obklopený láskou jeho rodiny,“ uviedol v stanovisku. Veľkovojvodu Jána nedávno hospitalizovali s pľúcnou infekciou, píše spravodajský portál BBC.

Ján Luxemburský

…celým menom Jean Benoit Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc d’Aviano, sa narodil 5. januára 1921 ako najstaršie dieťa veľkovojvodkyne Šarloty I. a princa Felixa.

Bol absolventom Kráľovskej vojenskej akadémie v anglickom Sandhurste a počas druhej svetovej vojny sa zúčastnil na vylodení v Normandii aj na oslobodzovaní Luxemburska spod okupácie nacistického Nemecka.

V roku 1953 sa oženil s belgickou princeznou Jozefínou-Šarlotou, s ktorou mal päť detí. Veľkovojvoda Ján vládol Luxembursku od roku 1964, keď abdikovala jeho matka, do roku 2000, keď abdikoval v prospech syna Henricha. Počas jeho 36-ročnej vlády sa Luxemburské veľkovojvodstvo stalo medzinárodným finančným centrom.

Úloha luxemburského veľkovojvodu je prevažne ceremoniálna. V roku 2008 parlament obmedzil funkcie hlavy tohto malého štátu zrušením jeho práva vetovať legislatívu.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 98 rokov zomrel luxemburský veľkovojvoda Ján © SITA Všetky práva vyhradené.