BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Český Ústavný súd sa v utorok zaoberal kauzou ostravského hotela Brioni, v ktorom odmietali ubytovávať Rusov, pokiaľ písomne nevyjadria nesúhlas s ruskou okupáciou Krymu.

Podľa rozhodnutia Ústavného súdu nešlo v tomto prípade o diskrimináciu, ale len o vyjadrenie názoru.

Slobodné podnikanie

„Anexia Krymu odporuje základným pravidlám medzinárodného práva,“ uvádza vo svojom rozhodnutí Ústavný súd, pričom odkazuje na výroky relevantných medzinárodných organizácií, ale napríklad aj českého ministerstva zahraničia.

„Šlo o bezprostrednú reakciu na jednoznačné porušenie medzinárodného práva. To, čo spravil daný sťažovateľ (majiteľ hotela Brioni – pozn. SITA), bolo koniec koncov v súlade s českou zahraničnou politikou a politikou medzinárodných organizácií,“ uvádza sa v rozhodnutí Ústavného súdu.

„Slobodné podnikanie nie je len cestou k zisku, ale aj priestorom na sebarealizáciu, a štát by do nej mal zasahovať iba výnimočne,“ uvádza ďalej súd.

Svet anexiu neuznáva

Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym vo februári a marci 2014, čím jasne porušilo medzinárodné právo a medzinárodné spoločenstvo túto anexiu neuznáva a protestuje proti nej.

O mesiac neskôr, v apríli 2014, našla inšpektorka Českej obchodnej inšpekcie (ČOI) v hoteli Brioni písomný oznam, že občania Ruska sa v ňom počnúc 24. marcom nemôžu ubytovať, ak nepodpíšu vyhlásenie odsudzujúce okupáciu Krymu.

ČOI následne hotelu uložila vysokú pokutu, no jeho majitelia sa obrátili na krajský súd v Ostrave, ktorý pokutu zrušil. ČOI potom tento prípad pohnala pred Najvyšší správny súd, ktorý dal za pravdu zase jej, a tak sa majitelia hotela obrátili na poslednú právnu inštanciu v ČR – Ústavný súd.

Viac k témam: anexia, hotel, Krym, ustavný súd ČR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ostravský hotel uspel na ústavnom súde, pre anexiu Krymu odmietal ubytovať Rusov © SITA Všetky práva vyhradené.