PRAHA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman v utorok vymenoval za novú ministerku spravodlivosti jednu zo svojich doterajších poradkýň Marii Benešovú.

Jej vymenovanie vyvoláva v krajine značné kontroverzie, keďže k zmene na čele ministerstva spravodlivosti prichádza práve v čase, keď polícia uzatvorila vyšetrovanie v kauze Čapí hnízdo, v ktorej Babiš čelí návrhu na podanie obžaloby za spreneveru eurofondov.

Podľa opozície bude Benešová osobou, ktorá má Babišovi na čele ministerstva kryť chrbát. Vo viacerých českých mestách sa preto v utorok konali demonštrácie za nezávislé súdnictvo a proti vymenovaniu Benešovej.

Ďalšou vecou, ktorú Benešovej vyčítajú, je to, že doteraz pôsobila u prezidenta Zemana. Podľa niektorých kritikov sa jej vymenovaním za ministerku spravodlivosti posilňuje moc prezidenta v exekutíve.

Premiér Babiš však v utorok rozhodne odmietol, že by mu novú ministerku „posunul“ Zeman. „Nie je pravda, že mi pani Benešovú odporučil pán prezident. Dozvedel sa to odo mňa,“ povedal Babiš.

Viac k témam: minister spravodlivosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Zemanov človek pre Babiša? V Česku protestovali proti novej ministerke spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.