BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák potvrdil v utorok vážny záujem Organizácie pokračovať v aktívnej činnosti v Čiernej Hore, vrátane zintenzívnenia spolupráce s tamojšími najvyššími predstaviteľmi a inštitúciami.

Ako agentúru SITA informoval Tlačový odbor rezortu zahraničia, Lajčák rokoval so svojim čiernohorským rezortným partnerom, ministrom zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjanom Darmanovićom a prijal ho aj prezident Milo Djukanović.

„Trinásťročná prítomnosť OBSE v Čiernej Hore priniesla v tomto smere želateľné výsledky a ja verím, že bude prínosná aj v ďalšej budúcnosti,“ uviedol Lajčák.

Aktivity slovenského predsedníctva

Spolu s čiernohorským partnerom v tejto súvislosti diskutovali o aktivitách slovenského predsedníctva v rámci OBSE a o prienikoch spoločného záujmu v jej troch dimenziách. Lajčák zároveň povzbudil Darmanovića v eurointegračných aktivitách Čiernej Hory.

„Ste zaslúžene lídrom spomedzi všetkých krajín regiónu, a verím, že sa vám podarí splniť všetky zostávajúce domáce úlohy. Zároveň sme pripravení podeliť sa s vami o naše skúsenosti v záujme úspešného zavŕšenia vášho integračného úsilia,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. Partneri diskutovali aj o celkovej situácii v regióne západného Balkánu a o prognózach jej ďalšieho vývoja.

Jadransko-iónska iniciatíva

Minister Lajčák sa v utorok zúčastnil ako čestný hosť na zasadnutí ministerského formátu v rámci Jadransko-iónskej iniciatívy.

Okrem čiernohorského ministra zahraničných vecí s ním tak absolvovali rokovania aj ďalší rezortní partneri zo západobalkánskych krajín – ministerka zahraničných vecí Chorvátska Marija Pejčinović Burić, minister zahraničných vecí Srbska Ivica Dačić a minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Igor Crnadak.

Partneri hovorili o aktuálnom vývoji v regióne vrátane eurointegračných perspektív z pohľadu jednotlivých štátov. Lajčák informoval ministrov o prioritách Slovenska v rámci OBSE s tým, že postupne navštívi aj ďalšie krajiny západného Balkánu, v ktorých sídlia misie tejto organizácie.

Čestný doktorát

Šéf slovenskej diplomacie bude dnes rokovať s predsedom čiernohorského parlamentu Ivanom Brajovićom a s predsedom vlády Duškom Markovićom, stretne sa aj so zástupcami mimovládnych organizácii, odovzdá bilaterálnu pomoc pre jedno z najstarších gymnázií v meste Pljevlja na severe krajiny, ako aj pre jedinú štátnu nemocnicu v Podgorici.

Lajčák si na pôde Čiernohorskej univerzity prevezme čestný doktorát za mimoriadny prínos k rozvoju bilaterálnych slovensko-čiernohorských vzťahov a jeho praktický príspevok k mediácii a riešeniu konfliktov v krízových situáciách.

Návštevou Čiernej Hory začal Lajčák vo funkcii úradujúceho predsedu OBSE v utorok prvú zo svojich ciest do regiónu západného Balkánu.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Prítomnosť OBSE v Čiernej Hore podľa ministra Lajčáka priniesla výsledky © SITA Všetky práva vyhradené.