gtag('config', 'UA-130501671-1');

WASHINGTON 16. mája (WebNoviny.sk) – Desať ľudí obvinili v súvislosti so šírením škodlivého softvéru, ktorý infikoval desiatky tisíc počítačov a spôsobil škody za 100 miliónov amerických dolárov (približne 89 miliónov eur), informovali vo štvrtok americké a európske úrady.

Kradli peniaze z bankových účtov

Malvér, ktorý kyberzločincom z východnej Európy umožňoval na diaľku kontrolovať infikované počítače a kradnúť peniaze z bankových účtov poškodených, sa zameriaval na spoločnosti a inštitúcie naprieč všetkými americkými sektormi.

Medzi obeťami sú napríklad právnická firma z Washingtonu, cirkev v Texase, firma podnikajúca s nábytkom v Kalifornii alebo kasíno v štáte Mississippi.

Prípad nechali miestnym súdom

Obžalovaní pochádzajú zo šiestich krajín a na viacerých z nich čaká trestné konanie v Európe. V poradí jedenásteho obvineného v súvisiacom prípade vydali v roku 2016 z Bulharska do Spojených štátov a minulý mesiac sa priznal k vine pred federálnym súdom v americkom Pittsburghu.

Obvinenia pozostávajú zo sprisahania s úmyslom spáchať počítačovú spreneveru, elektronickú a bankovú spreneveru a zo sprisahania s cieľom prania špinavých peňazí.

Spojené štáty namiesto žiadosti o vydanie všetkých desiatich obvinených, čo je často zložitý a ťažkopádny proces, ktorý môže trvať niekoľko rokov aj napriek dohodám o vydávaní osôb, nechajú prípady miestnym súdom na Ukrajine, v Moldavsku a Gruzínsku.

Infikovali 41-tisíc počítačov

Škodlivý softvér infikoval 41-tisíc počítačov. Spoliehal sa na nevyžiadané emaily, ktoré sa javili ako legitímne správy alebo faktúry.

Po ich otvorení umožnili hackerom z Európy nahrať si stláčanie klávesnice počítača obetí, ukradnúť bankové heslá a previesť si peniaze z ich bankových účtov.

Viac k témam: hackeri, softvér
Zdroj: Webnoviny.sk – Obeťami hackerov boli kasíno aj cirkev, z bankových účtov im ukradli desiatky miliónov dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.