gtag('config', 'UA-130501671-1');

PARÍŽ 27. máj (WebNoviny.sk) – Do brexitu budú mať v Európskom parlamente zhodný počet kresiel strany francúzskej líderky krajnej pravice Marine Le Penovej a centristického prezidenta Emmanuela Macrona.

Podľa celkových oficiálnych výsledkov boli výsledky Le Penovej Národného zhromaždenia a Macronovej Republiky v pohybe veľmi blízke a obe tak získajú 23 kresiel.

Národné zhromaždenie by však po odchode Veľkej Británie z EÚ a následnom preorganizovaní kresiel v europarlamente malo získať ešte jedno kreslo.

Na treťom mieste skončili Zelení s 13 kreslami, republikáni s ôsmimi a po šesť kresiel sa ušlo krajne ľavicovej strane Nepoddajné Francúzsko a socialistom.

Voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si voliči vyberali 751 zástupcov v europarlamente, sa konali od 23. do 26. mája. Svoje hlasy v nich mohlo odovzdať 426 miliónov oprávnených voličov z 28 štátov. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. Volebná účasť dosiahla takmer 51 percent, čo je najviac za 20 rokov.

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019

Viac k témam: národné zhromaždenie, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Le Penová porazila v eurovoľbách stranu Macrona, po brexite získa v Bruseli ešte jedno kreslo © SITA Všetky práva vyhradené.