gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu bola na Slovensku spomedzi všetkých krajín Európskej únie najnižšia, a to 22,74 percenta.

Najviac ľudí volilo v Belgicku

Druhá najnižšia účasť bola v Slovinsku (28,3 percenta) a tretia v Česku (28,7 percenta). Najviac ľudí volilo v Belgicku, a to až 88,5 percenta. Priemer pre celú EÚ bol 50,8 percenta. Výsledky eurovolieb sú zverejnené na webovej stránke.

V eurovoľbách v roku 2014 sme dosiahli volebnú účasť 13,05 percenta. Polepšili sme si o takmer desať percent. Aj pred piatimi rokmi najviac ľudí volilo v Belgicku. K volebným urnám prišlo 89,64 percenta voličov. Priemer pre celú EÚ bol 42,61 percenta.

Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať podľa oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb šesť slovenských politických subjektov. Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko/Spolu so ziskom 20,11 percenta.

Nováčikovia v europarlamente

Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer-SD (15,72 percenta). Nasledujú ĽSNS (12,07 percenta), KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta).

Kresiel europoslancov sa konkrétne ujmú za PS/Spolu Michal Šimečka, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Vladimír Bilčík. Smer budú v EP zastupovať Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel. ĽSNS budú reprezentovať Milan Uhrík a Miroslav Radačovský.

Za KDH do EP nastúpi Ivan Štefanec a po brexite aj Miriam Lexmann. Za SaS budú v europarlamente sedieť Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca. Hnutie OĽaNO bude zastupovať Peter Pollák. Najviac preferenčných hlasov spomedzi všetkých zvolených europoslancov získala Monika Beňová, konkrétne 89 472.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019, volebná účasť
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko má v eurovoľbách opäť smutné „prvenstvo“ v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.