gtag('config', 'UA-130501671-1');

aktualizované 29. mája, 15:27

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Buď nehovorí o dofinancovaní zdravotníctva pravdu ministerstvo zdravotníctva alebo Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), uviedol v stredu na tlačovej besede prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marian Petko.

Kalavská hovorila o 90 miliónoch eur

Reagoval tak na vyjadrenia ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej a štátnej zdravotnej poisťovne o sume určenej na dofinancovanie zdravotníckeho sektora.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská viackrát tvrdila, že navýšené finančné prostriedky pre rezort zdravotníctva budú v sume 90 mil. eur. Z nich mali byť pokryté nároky na sociálny balíček, ale aj na rekreačné poukazy.

„Keďže VšZP má 60 % trhu, z toho je logické, že 54 mil. eur mala dostať VšZP.  A VšZP tvrdí, že dostane len 30 miliónov eur. To je nesúlad, kde je 24 miliónov eur. Buď tých prostriedkov nie je 90 miliónov, alebo to nie je 30 miliónov, ale 54 miliónov (eur),“ povedal Petko.

Konflikt založený na nedorozumení

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vníma konflikt s Asociáciou nemocníc Slovenska ako konflikt založený na nedorozumení. Uviedla to na tlačovej besede generálna riaditeľa VšZP Ľubica Hlinková.

Reagovala tak na nedávne tvrdenie Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá konštatovala, že VšZP účelovo zavádzala v číslach, ktoré sa týkali dofinancovania nemocníc.

„Je ešte dosť času, aby sme našli dohodu v rokovaní jednak s asociáciou nemocníc, ale aj na individuálnej báze,“ povedal podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth. Podľa neho rokovania s jednotlivými nemocnicami v prípade dofinancovania začali v pondelok v dvoch nemocniciach v Žilinskom kraji.

Asociácia nemocníc Slovenska minulý týždeň konštatovala, že bola zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) účelovo zavádzaná. Ako uviedla vo svojom vyhlásení, VšZP na rokovaní tvrdila, že nemocniciam ANS vyplatila 40 miliónov eur v ročnom ponímaní. Súčasné zmluvy sú však podľa asociácie na 30 miliónov eur, čo poisťovňa následne potvrdila aj na tlačovej konferencii.

Viac k témam: ANS Asociácia nemocníc Slovenska, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – O dofinancovaní zdravotníctva klame buď ministerstvo alebo VšZP, myslí si asociácia nemocníc © SITA Všetky práva vyhradené.