gtag('config', 'UA-130501671-1');

TOKIO 30. mája (WebNoviny.sk) – Praktiky rozvinutých krajín ako sú Spojené štáty, Kanada a Japonsko, ktoré posielajú svoj nerecyklovateľný odpad do chudobnejších krajín sú „hrubo nespravodlivé“ a mali by prestať, povedal vo štvrtok malajzijský premiér Mahathir Mohamad.

Jeho vyjadrenie počas návštevy v Tokiu prišlo iba niekoľko dní po tom, ako malajzijská vláda oznámila svoj plán vrátiť tisíce ton importovaného plastového odpadu do krajín, odkiaľ ho priviezli.

Odpad posielajú do chudobných krajín

Je hrubo nespravodlivé, že bohaté krajiny posielajú svoj odpad do chudobných krajín jednoducho preto, že chudobné krajiny nemajú na výber a možno to trošku prispeje k ich ekonomike,“ povedal Mahathir na tlačovej konferencii.

Nepotrebujeme váš odpad, pretože náš vlastný odpad nám spôsobuje problémy,“ pokračoval. „Dáte nám odpad, potom trváte na tom, že znečisťujeme prostredie zbavovaním sa odpadu. Avšak, prosím, pamätajte si, keď znečisťujete jednu časť sveta, znečisťujete tiež zvyšok sveta,“ uzavrel.

Čína minulý rok zakázala dovoz plastového odpadu, čím sa cieľovými stanicami stalo niekoľko krajín z juhovýchodnej Ázie.

Odmieta byť skládkou pre bohaté krajiny

Malajzia v utorok oznámila, že približne 3000 ton plastového odpadu, ktorý sa nedá recyklovať, pošle naspäť do USA, Veľkej Británie, Kanady či Austrálie. Chce tak zahraničné štáty upozorniť, že odmieta byť skládkou pre bohaté krajiny.

Ministerka životného prostredia uviedla, že 60 kontajnerov s kontaminovaným odpadom prepašovali do nelegálnych spracovateľských zariadení v Malajzii.

Medzi odpadom sa nachádzali káble z Veľkej Británie, kontaminované obaly na mlieko z Austrálie, kompaktné disky z Bangladéša alebo elektronika a domáci odpad z USA, Kanady, Japonska, Saudskej Arábie a Číny.

Rovnako Filipíny minulý týždeň oznámili, že pošlú naspäť niekoľko desiatok kontajnerov s odpadom, ktorý podľa nich v rokoch 2013 – 2014 ilegálne vyviezla Kanada.

Viac k témam: odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Bohaté štáty by mali prestať posielať svoj odpad do chudobných krajín, odkázala Malajzia © SITA Všetky práva vyhradené.