gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Podnikatelia by mali mať nižšiu daň z príjmov. Poslanci totiž posunuli do druhého čítania návrh poslancov SNS na zmenu zákona o dani z príjmov, ktorým sa má daň z príjmov znížiť zo súčasných 21 % na 15 %.

Nebude platiť pre všetkých podnikateľov

Znížená sadzba sa však zrejme nebude týkať všetkých podnikateľov, ako s tým počítal pôvodný návrh. Národniari totiž po koaličných rokovaniach avizovali, že sadzba dane z príjmov by sa mala znížiť iba pre podnikateľov s ročným obratom do 100 tis. eur, a to vrátane samostatne zárobkovo činných osôb.

Znenie pôvodného návrhu novely sa tak zrejme ešte bude počas ďalšieho prerokúvania v parlamente upravovať.

Znižovanie daní z príjmov pre podnikateľov je pritom súčasťou sociálnych a daňových balíčkov, ktoré predložili na júnovú parlamentnú schôdzu koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Opatrenia majú stáť asi pol miliardy eur

Národniari okrem toho navrhujú znížiť DPH na vybrané potraviny a tlačené médiá a taktiež zrušiť koncesionárske poplatky pre seniorov.

Strana Smer-SD chce v rámci sociálnych a daňových opatrení napríklad výrazne zvýšiť rodičovský príspevok, zvyšovať by sa mali aj niektoré nezdaniteľné položky či superodpočet na vedu a výskum. Most-Híd chce zas dosiahnuť zníženie sociálnych odvodov a zvýšenie nezdaniteľného daňového základu.

Minister financií Ladislav Kamenický pritom ešte pred júnovou parlamentnou schôdzou odhadol, že tieto opatrenia budú stáť rozpočet zhruba pol miliardy eur.

Čo to bude znamenať pre štátny rozpočet, bude však podľa neho jasné až v septembri, kedy sa bude návrh rozpočtu finalizovať a budú k dispozícii aktuálne makroekonomické prognózy.

Viac k témam: daň z príjmov, Most-Híd, Národná rada SR, podnikatelia, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Podnikatelia by mali mať nižšiu daň z príjmov, návrh SNS je bližšie k definitívnemu schváleniu © SITA Všetky práva vyhradené.