gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – V okrese Michalovce by malo vzniknúť 824 nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti v Michalovskom okrese by mala postupne klesnúť na úroveň priemernej nezamestnanosti v Košickom kraji a v roku 2022 na úroveň priemeru celého Slovenska.

S takýmto cieľom počíta akčný plán okresu, ktorý v stredu schválila vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Michalovciach.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Michalovce, ktorá je blízko desiatim percentám, sa má znížiť približne na osem percent a z 824 pracovných miest, musia byť všetky vytvorené v okrese Michalovce na základe zadefinovania v akčnom pláne,“ uviedol po rokovaní vlády podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Richard Raši.

Lacná pracovná sila z Ukrajiny

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2019 až 2022 vo výške takmer 77 miliónov eur sa pritom predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 72,5 milióna eur. Celková výška regionálneho príspevku má byť viac ako 4,4 milióna eur.

V okrese Michalovce momentálne pracuje 526 cudzincov prevažne z Ukrajiny. „My sem nechceme voziť lacnú pracovnú silu z Ukrajiny, my máme záujem vytvoriť podmienky pre slovenských občanov, ktorí majú záujem pracovať,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Obnova klziska aj námestia

Vláda ako tradične na výjazdových rokovaniach aj v Michalovciach vyčlenila dotáciu pre samosprávy a organizácie v okrese. Na projekty rozdelila spolu takmer 1,6 milióna eur.

Mesto Michalovce získalo na vybudovanie križovatky ulíc Hollého – Sládkovičova – Partizánska príspevok 200 tisíc eur. Z ďalších podporených projektov pôjde 50 tisíc na obnovu klziska v meste Strážske a 75 tisíc pôjde na rekonštrukciu námestia s výstavbou okružnej križovatky vo Veľkých Kapušanoch.

K pôvodnej dotácii jeden milión eur pribudlo priamo na zasadnutí ďalších 600 tisíc eur na vybudovanie kruhovej križovatky v Michalovciach, na futbalové ihrisko s umelou trávou pri šiestej ZŠ v Michalovciach, pre autistickú školu v Klokočove či chodník pre obec Horovce.

Okres Michalovce bol 19. októbra 2018 zaradený Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny do zoznamu najmenej rozvinutých okresov. Akčný plán bol pripravený okresným úradom Michalovce v spolupráci so zástupcami miest a obcí okresu Michalovce, zástupcami štátnej správy a podnikateľskými subjektmi.

Viac k témam: dotácie, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, nezamestnanosť, pracovné miesto, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – V Michalovciach majú vzniknúť stovky pracovných miest, Pellegriniho vláda odklepla akčný plán © SITA Všetky práva vyhradené.