gtag('config', 'UA-130501671-1');

28.6.2019 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v piatok na deeskaláciu napätia v Perzskom zálive a zachovanie jadrovej dohody s Iránom z roku 2015.

Guterres novinárom v rámci summitu G20 v japonskej Osake povedal, že dohoda bola zárukou stability a je preto „veľmi dôležité ju zachovať„. Ako uviedol, zabránenie konfrontácii v zálive je jednou z hlavných tém summitu.

Stretnutie s Putinom

Americký prezident Donald Trump by mal o tejto záležitosti hovoriť s ostatnými svetovými lídrami.

Trump sa počas summitu stretol aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Mali diskutovať o kontrole zbraní a medzinárodných krízach, pričom témami by mali byť aj jadrová dohoda s Iránom, Sýria, Ukrajina či Severná Kórea.

Proti Iránu zaviedli ekonomické sankcie

Spojené štáty odstúpili od dohody minulý rok a opätovne zaviedli proti Iránu ekonomické sankcie. Teherán momentálne hrozí, že od dohody rovnako odstúpi.

Do združenia štátov G20 patria Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, Kanada, India, Indonézia, Japonsko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Spojené štáty, Taliansko, Turecko a Veľká Británia.

Dvadsiatym členom je ako jediná nadnárodná organizácia Európska únia. Summit v Osake potrvá až do soboty.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit G20 v Osake

Viac k témam: jadrová dohoda, OSN Organizácia spojených národov, Spojené štáty americké, summit G20
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Putin sa na summite G20 stretol s Trumpom, Guterres vyzval na deeskaláciu napätia s Iránom © SITA Všetky práva vyhradené.