gtag('config', 'UA-130501671-1');

28.6.2019 (Webnoviny.sk) – Prezidenta Rudolfa Schustera transportovali v kritickom stave na špecializované pracovisko intenzívnej starostlivosti v rakúskom Innsbrucku pred 19 rokmi.

Slovenský vládny špeciál odletel za dramatických okolností z bratislavského letiska 28. júna 2000 krátko po 18:20. Odlet sa niekoľkokrát odložil pre problémy s inštaláciou potrebných zdravotníckych prístrojov a výber vhodného lietadla.

Chirurg Bodner prerušil dovolenku

Slovenského prezidenta pri leteckom prevoze sprevádzali dvaja rakúski lekári – anestéziológ a špecialista na prepravu urgentných pacientov.

Na žiadosť vtedajšieho rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila prerušil svoju dovolenku aj uznávaný chirurg Ernst Bodner, ktorý dva roky predtým operoval aj vtedajšieho českého prezidenta Václava Havla a pricestoval na kliniku do Innsbrucku.

Prvého priamo voleného slovenského prezidenta hospitalizovali už 14. júna 2000 v bratislavskej Nemocnici Ministerstva vnútra s vysokou horúčkou a podozrením na dehydratáciu organizmu a rozvrat vnútorného prostredia.

Prasknuté hrubé črevo

Po niekoľkých dňoch lekári zistili, že prezidentovi prasklo hrubé črevo a v priebehu niekoľkých dní absolvoval dve náročné život zachraňujúce operácie. Po druhej operácii lekári prezidenta uviedli do umelého spánku, aby šetrili jeho organizmus napadnutý multirezistentnou baktériou a napojili ho na dýchacie prístroje.

Ráno 26. júna však nastali ďalšie komplikácie a prezidenta po ďalších vyšetreniach previezli do nemocnice na bratislavských Kramároch, kde sa nasledujúci deň jeho stav v dôsledku zápalu pľúc ešte viac zhoršil. Rudolfovi Schusterovi začali zlyhávať všetky životne dôležité orgány a lekárske konzílium súhlasilo s jeho transportom na vysokošpecializované pracovisko intenzívnej starostlivosti v Innsbrucku.

Kritický zdravotný stav prezidenta republiky výrazne zasiahol aj do slovenského politického diania. Kompetencie prezidenta prevzala 3. júla vtedajšia vláda Mikuláša Dzurindu a predseda parlamentu Jozef Migaš (SDĽ). Tento krok kritizovala vtedajšia opozícia, predovšetkým HZDS a SNS, a označila ho za unáhlený, neeticky a právne sporný. Na tlačovej besede SNS dokonca odznelo podozrenie, či nešlo o zámer odstrániť hlavu štátu.

Šagát abdikoval na svoju funkciu

Na klinike v Innsbrucku slovenského prezidenta napojili na umelú ventiláciu pľúc. Lekárskemu tímu profesora Ernsta Bodnera sa podarilo zastaviť zlyhávanie krvného obehu a stabilizovať jeho zdravotný stav. Ten sa po niekoľkých dňoch výrazne zlepšil.

Po nekomplikovanom chirurgickom zákroku sa Rudolf Schuster začal 6. júla preberať z umelého spánku. Tento deň abdikoval aj vtedajší slovenský minister zdravotníctva Tibor Šagát, keď experti zistili pri prezidentovej liečbe na Slovensku aj pochybenia.

Po mesačnom pobyte na innsbruckej univerzitnej klinike prezident Rudolf Schuster vystúpil pred zástupcami médií s vyhlásením k občanom Slovenska a opätovne sa ujal prezidentských právomocí. Z univerzitnej kliniky previezli prezidenta do blízkeho rehabilitačného zariadenia.

Slovenský prezident svoj liečebný pobyt v Rakúsku ukončil 15. augusta 2000 a vrátil sa na Slovensko. V rekonvalescencii pokračoval v domácom prostredí vo svojom dome v Košiciach. Rudolf Schuster po svojom odchode z prezidentského úradu 15. júna 2004 vedie mnohostranný, spoločenský a mimoriadne aktívny život. Venuje sa napríklad nakrúcaniu cestopisných filmov či písaniu kníh.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenského prezidenta Rudolfa Schustera pred 19 rokmi zachraňovali rakúski lekári © SITA Všetky práva vyhradené.