gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.7.2019 (Webnoviny.sk) – Predsedu NR SR Andreja Danka mrzí nedorozumenie, ktoré vzniklo pri pozývaní bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na augustové oslavy SNP.

Uviedol to počas svojej podnikateľskej misie v Rusku, na ktorej sa zúčastňuje od 30. júna do 3. júla v Moskve a Kazani. Danko zároveň zopakoval, že nešlo o oficiálne pozvanie a ani ho Lukašenko neprijal.

Pellegrini pozýval Trumpa aj Putina

„Pozýval som prezidenta Lukašenka na návštevu Slovenska pri príležitosti štátneho sviatku SNP, kde by mali byť najvyšší predstavitelia Ruska, Rumunska či Bieloruska. Premiér Pellegrini tak isto pozýval na Slovensko prezidenta Trumpa či Putina a nikto za normálnych okolností nevidí za tým nič zlé. Neviem, asi sme fakt mali podľa niektorých ľudí pozvať na oslavy SNP dalajlámu,“ uviedol k pozvaniu predseda parlamentu.

Podľa Andreja Danka príde čas, keď Slováci pochopia, že iba cez osobné kontakty sa dá uspieť na východných trhoch. „Každopádne chcem povedať, že v týchto štátoch musíte dať úctu najvyššiemu predstaviteľovi a keď mi raz povie môj partner na úrovni parlamentu, že pozvanie musí ísť cez prezidentskú kanceláriu, nemám o tom dôvod pochybovať. Mrzí ma však celá táto situácia, lebo Bielorusko je štát, kde musíte mať dobré osobné vzťahy, kým pokročíte do biznisu,“ dodal Andrej Danko.

Konanie Čaputovej bolo zbytočné

Minulý týždeň predseda parlamentu na margo pozvania Lukašenka na oslavy SNP uviedol, že konanie prezidentskej kancelárie v tomto prípade bolo zbytočné.

„To, čo urobila prezidentská kancelária, bola zbytočná selekcia. Ja si stojím za tým a hlboko sa klaniam bieloruskému národu, že Bielorusi patria na tieto oslavy v najvyššom zastúpení,“ konštatoval.

Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že vyslala signál, že pozvanie od nej nešlo. „Vyslali sme do Bieloruska signál, že pozvanie nebolo poslané z úradu prezidentky. Nie je to pozvanie odo mňa. Prezidenta by mal pozvať prezident,“ povedala

Viac k témam: bieloruský prezident, predseda Národnej rady SR (NR SR), SNP Slovenské národné povstanie, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Danka mrzí nedorozumenie, ktoré vzniklo pri pozývaní prezidenta Lukašenka na oslavy výročia SNP © SITA Všetky práva vyhradené.