gtag('config', 'UA-130501671-1');

2.7.2019 (Webnoviny.sk) – Záchranári v pondelok pomohli sto pacientom, ktorí mali problémy v dôsledku extrémnych horúčav. Najviac, 18 pacientov, skolabovalo v Prešovskom kraji, najmenej, osem, v Trnavskom. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Z dát Operačného strediska vyplýva, že od 10. júna skolabovalo z tepla až 1 716 pacientov, ktorých zdravotný stav si následne vyžiadal pomoc zdravotníckych záchranárov,“ dodala hovorkyňa.

Záchranári apelejú na prevenciu

Záchranári opätovne apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Odporúčajú zdržiavať sa vnútri medzi 11:00 a 15:00 a piť dosť vody.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev,“ dodala Krčová.

Tekutiny treba dopĺňať priebežne

Upozornila, že tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať,“ uzavrela hovorkyňa.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre extrémne horúčavy skolabovalo sto Slovákov, záchranári najviac zasahovali v Prešovskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.