gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.7.2019 (Webnoviny.sk) – Severokórejská misia pri Organizácii Spojených národov (OSN) obvinila administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že hoci hovorí o dialógu, je čím ďalej tým viac odhodlaná k nepriateľskému konaniu.

Kritika USA a sankcií na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) prišla len pár dní po tom, čo sa Trump stretol so severokórejským lídrom Kim Čong-unom v demilitarizovanej zóne medzi Kóreami.

Krajinu obvinili z porušovania sankcií

Misia sa vo svojom vyhlásení sťažovala na list, ktorý Spojené štáty a 23 ďalších krajín poslali komisii Bezpečnostnej rady OSN monitorujúcej sankcie uvalené na KĽDR.

Krajinu v ňom obvinili z porušovania sankcií OSN na dovoz rafinovanej ropy, ktorá je kľúčová pre jej ekonomiku. Ročný limit pre KĽDR je 500-tisíc barelov, podľa nich však importovala oveľa viac.

Podľa misie sa spomínané krajiny dožadovali bezodkladného konania „pod absurdnou zámienkou“ prekročenia limitu. Rusko a Čína minulý mesiac zablokovali vyhlásenie komisie o tom, že Pchjongjang porušil ročný limit.

USA vraj chcú zmariť mierovú atmosféru

Severokórejská misia tiež skritizovala list, ktorý USA, Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia rozoslali 29. júna medzi členskými štátmi OSN a požadovali v ňom repatriáciu pracovníkov z KĽDR. Podľa nej tým „podnietili atmosféru sankcií a tlaku voči KĽDR„.

List podľa zástupcov Severnej Kórey nielenže vyjadruje väčšie odhodlanie Spojených štátov na nepriateľské konanie, ale tiež ho americká misia rozposlala „na základe inštrukcií ministerstva zahraničia v ten istý deň, čo prezident Trump navrhol summitové stretnutie„.

Je celkom komické, že sa Spojené štáty naďalej správajú posadnuto so sankciami a kampaňou nátlaku na KĽDR, berúc do úvahy sankcie ako všeliek na všetky problémy. Ako sme pri viacerých príležitostiach povedali, netúžime po stiahnutí sankcií,“ uviedla tiež misia KĽDR.

Zároveň členským štátom OSN odkázala, aby boli „ostražité voči úmyselným pokusom Spojených štátov o zmarenie mierovej atmosféry, ktorá, nie jednoducho, vznikla na Kórejskom polostrove„.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, OSN Organizácia spojených národov, sankcie proti KĽDR, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Spojené štáty hovoria o dialógu, ale podľa misie Severnej Kórey sa usilujú o zmarenie mieru © SITA Všetky práva vyhradené.