gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.7.2019 (Webnoviny.sk) – Pri obsadzovaní kľúčových postov v Európskej únii vlády členských štátov EÚ zlyhali, keďže dali prednosť vlastným politickým hrám pred rešpektovaním vôle občanov. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivan Štefanec.

Európsky parlament, ako jediný orgán EÚ volený priamo občanmi, však podľa europoslanca zo svojich pozícií ustupovať nebude.

Spochybnenie výsledkov demokratických volieb

To, čo urobili hlavy členských štátov na poslednom summite, považujem za spochybnenie výsledkov demokratických volieb do Európskeho parlamentu. Od začiatku bolo dohodnuté, že lídri kandidátok ašpirujú na post predsedu Európskej komisie a občania s týmto vedomím k voľbám aj pristupovali. Teraz sa právom cítia byť oklamaní,“ vysvetľuje Štefanec.

Takéto zákulisné politikárčenie podľa neho nevedie k ničomu inému, len k ďalšiemu znižovaniu dôvery ľudí v európsky projekt a v demokraciu. „Dôkazom zaslepenosti takéhoto konania je aj fakt, že stredoeurópske štáty nedosiahli nič a náš región nemá po prvýkrát od roku 2004 zastúpenie na vrcholových postoch,“ zdôrazňuje europoslanec. Zároveň uvádza, že Európsky parlament a Európska ľudová strana však nebude takémuto nátlaku ustupovať a bude aj naďalej robiť to, na čo im dali mandát občania vo voľbách.

Aj s novým vedením Európskej rady a Európskej komisie budeme naďalej udržiavať konštruktívny dialóg a spoluprácu ako rovný s rovným a budeme mať v prvom rade na zreteli záujem ľudí a Európskej únie ako celku. Ukazuje sa, že Európsky parlament potrebuje mať do budúcnosti silnejšiu pozíciu ako doteraz a v novom volebnom období na tom budeme intenzívne pracovať,“ dodáva Štefanec.

Junckera nahradí von der Leyen

Lídri členských krajín Európskej únie od nedele do utorka večera rokovali o tom, koho navrhnú na vrcholové posty európskych inštitúcií. Napokon sa dohodli na tom, že predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera nahradí nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen a Donalda Tuska na poste predsedu Európskej rady nahradí belgický premiér Charles Michel.

Šéfom európskej diplomacie bude španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell. Doteraz bola vysokou predstaviteľkou pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Talianka Federica Mogherini. Ďalšou ženou je Francúzska Christine Lagarde, namiesto Maria Draghiho bude šéfkou Európskej centrálnej banky. Lídri mali pri výbere dbať na výsledky májových eurovolieb, rodovú rovnosť aj regionálny balans. Stredná a východná Európa však svojho zástupcu nemá.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, Európsky parlament (EP), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Vlády pri voľbe postov v Európskej únii podľa Štefanca zlyhali, voliči sa právom cítia oklamaní © SITA Všetky práva vyhradené.