gtag('config', 'UA-130501671-1');

11.7.2019 (Webnoviny.sk) – Volkswagen Slovakia (VW SK) a odborová organizácia Moderné odbory Volkswagen (MOV) sa dohodli na novej kolektívnej zmluve s platnosťou na štyri roky.

Dohoda o kolektívnej zmluve začne platiť od 1. septembra tohto roka do 31. augusta 2023 a obsahuje predovšetkým postupné zvyšovanie tarifných miezd, ako aj päťročnú garanciu zamestnanosti. Informovala o tom hovorkyňa VW SK Lucia Kovarovič Makayová.

Postupné zvyšovanie platov

V novej kolektívnej zmluve dohodli obe strany zabezpečenie zamestnanosti na najbližších päť rokov. Spoločnosť sa zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti.

V oprávnených situáciách bude zamestnávateľ po dohode s odborovou organizáciou využívať pre zachovanie zamestnanosti vopred odsúhlasené nástroje flexibility ako skrátený pracovný týždeň, konto pracovného času či náhradu mzdy v prípade prekážky na strane zamestnávateľa.

Zmluva hovorí aj o postupnom zvyšovaní tarifných miezd o 3,5 percenta a jednorazovej platbe vo výške 350 eur od 1. septembra 2019. V nasledujúcom roku zvýšia mzdy o ďalších 4,2 percenta, pričom jednorázová platba má byť 250 eur, v rokoch 2021 a 2022 mzdy porastú o 4,5 percenta. Jednorázová platba v roku 2022 bude 200 eur.

Dlhšie prestávky

Okrem garancie zamestnanosti a zvyšovania tarifných miezd sa v podniku dohodli aj na predĺžení prestávky v práci o platených päť minút. Všetky doteraz dohodnuté výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy zostávajú zachované.

„Zabezpečenie garancie zamestnanosti a stabilita pracovných miest sa stali na najbližšie roky prioritou, a to najmä pri udržaní dobrých pracovných a mzdových podmienok, ktoré sme dosiahli v predchádzajúcich kolektívnych vyjednávaniach. Táto naša dohoda môže byť inšpiráciou aj pre iné podniky,“ uviedol predseda MOV Zoroslav Smolinský.

Viac k témam: kolektívna zmluva, Moderné odbory Volkswagen, Volkswagen Slovakia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci Volkswagenu budú mať istotu práce a vyššie mzdy, odbory sa dohodli na kolektívnej zmluve © SITA Všetky práva vyhradené.