gtag('config', 'UA-130501671-1');

11.7.2019 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty začínajú prešetrovať francúzsky návrh na zdanenie internetových gigantov, ako sú Google, Amazon a Facebook. Prešetrovanie by mohlo viesť k tomu, že USA zavedú clá na dovoz z Francúzska.

Nefér voči americkým firmám

Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer vyjadril obavy, že táto daň, ktorú by francúzsky Senát mal schváliť vo štvrtok, „sa neférovo zameriava na americké firmy“.

Úrad splnomocnenca USA pre obchod bude daň prešetrovať na základe článku 301 zákona o obchode z roku 1974, čiže tej istej legislatívy, ktorú Trumpova administratíva vlani použila na preskúmanie čínskej politiky v oblasti technológií, čo viedlo k uvaleniu ciel na import z Číny v hodnote 250 mld. USD.

Silné a ziskové

Francúzska digitálna daň má byť na úrovni tri percentá a vzťahovať sa má na digitálne firmy s globálnymi ročnými tržbami nad 750 mil. eur a tržbami vo Francúzsku nad 25 mil. eur.

Šéf Nadácie pre informačné technológie a inovácie Bob Atkinson vydal vyhlásenie, ktorým privítal prešetrovanie dane Úradom splnomocnenca USA pre obchod. „Dane z digitálnych služieb sú zle maskovanou snahou zacieliť sa na firmy, ktoré sú považované za príliš silné, príliš ziskové a príliš americké,“ konštatoval Atkinson.

Viac k témam: Amazon, digitálna daň, Google
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdanenie Google či Amazonu budú prešetrovať USA, hrozia uvalením ciel na dovoz z Francúzska © SITA Všetky práva vyhradené.