8.9.2019 (Webnoviny.sk) – Objem čínsko-amerického obchodu v auguste prudko oslabil. Dovoz amerických tovarov na čínsky trh sa medziročne zmenšil o 22 percent na sumu 10,3 mld. USD. Vývoz Číny do USA sa znížil o 16 percent na 44,4 mld. USD. Vyplýva to z údajov, ktoré v nedeľu zverejnil čínsky colný úrad.

Washington a Peking voči sebe navzájom uvalili clá na tovary v hodnote miliárd dolárov, čo narušilo obchod s tovarmi od sóje po zdravotnícku techniku a poškodilo obchodníkov na oboch stranách. Americkí a čínski vyjednávači sa pripravujú na rokovania v októbri, ale ani jedna strana nenaznačila, že ponúkne ústupky.

Celkový export Číny v auguste oslabil o 3 percentá na 214,8 mld. USD a import posilnil o 1,7 percenta na 180 mld. USD. Za január až august sa čínsky vývoz medziročne zmenšil o 1 percento a dovoz oslabil o 5,6 percenta.

Globálny obchodný prebytok Číny v auguste oproti rovnakému mesiacu vlaňajška stúpol o 25 percent na 34,8 mld. USD. Export na trhy Európskej únie medziročne vzrástol o 3 percentá na 38,3 mld. USD.

(1 EUR = 1,1027 USD)

Viac k témam: Čína, clá USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Miliardové clá narušili obchod medzi Čínou a USA a poškodili obchodníkov na oboch stranách © SITA Všetky práva vyhradené.