Zima ešte posledné slovo nepovedala, ale jej koniec sa pomaly blíži. A práve to je ten najlepší čas na to, aby ste začali uvažovať o príprave záhrady na jej príchod.

Čo presne treba pod správnou prípravou záhrady na teplejšie ročné obdobie rozumieť?

Ideálny čas na spilovanie stromov

Začiatok jari je príjemným prebudením prírody zo zimného spánku, ale tiež ideálnym časom na rez. Všetky suché výhonky trvaliek preto zrežte priamo pri zemi. Na kríkoch, ktoré kvitnú skoro na jar,  sa odstraňujú iba suché výhonky, ako aj tie, ktoré kazia tvar koruny. Na kríkoch, ktoré kvitnú neskoro na jar a v lete, by mali byť všetky výhonky výrazne skrátené o 3/4, pričom zostávajú 3 -4 púčiky.

Nezabudnite ani na vyššie porasty a dôležité spiľovanie stromov, ktorých konáre sú suché alebo príliš dlhé a presahujú do susednej záhrady.

Zdravý rast rastlín závisí od stavu pôdy

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov je jej kyslosť. Väčšina rastlín uprednostňuje mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu. Preto pred začiatkom sezóny stojí za to skontrolovať kyslosť pôdy vo vašej oblasti.

Vyčistite trávnik

Popularita trávnikov v posledných rokoch výrazne vzrástla. Starostlivosť o neho sa začína hneď po roztopení snehu, nechajte však trávnik trochu vyschnúť. Na čistenie použite špeciálne hrable a efekt krásne zeleného koberca sa po čase dostaví.

Okrem toho nezabudnite ani na dôkladné čistenie striech a odkvapov. Lístie zo stromov ich môže veľmi rýchlo znefunkčniť a spôsobiť poškodenie vášho majetku.

Zdroj obrázka:Shutterstock.com