Cesta na dovolenku nie je len o plánovaní ubytovania, atrakcií a cestovných poriadkov. Ak sa chystáte na dovolenku autom, potom musíte starostlivo skontrolovať jeho technický stav. Kde začať a čo hľadať?

Stav pneumatík

Dobré riadenie vozidla na ceste je závislé od množstva doplnkov a súčiastok. Pneumatiky patria k tým najdôležitejším.

Začnite preto s prípravou auta na cestu kontrolou technického stavu pneumatík. Väčšina ľudí tento dôležitý faktor podceňuje, čo môže byť v mnohých prípadoch fatálne rozhodnutie. Skontrolujte nielen stav dezénu, ale aj rok výroby pneumatík. Podľa odborníkov nie sú pneumatiky staršie ako 10 rokov vhodné na použitie, najmä na dlhé vzdialenosti. Nezabudnite skontrolovať, či je v kufri rezervné koleso, a či je vôbec vhodné na použitie?

Kvapaliny

Druhou fázou prípravy auta na prázdninovú cestu je kontrola tekutín. Začnite motorovým olejom. Skontrolujte hladinu oleja pomocou mierky alebo palubného počítača vozidla. Správna hladina oleja je označená bodkou medzi minimom a maximom. Osvedčeným postupom je olej následne skontrolovať.

Ďalším krokom je kontrola brzdovej kvapaliny a chladenia. Správne množstvo je označené bodkou medzi minimom a maximom. Ak je hodnota iná, chýbajúce hladiny doplňte. Používajte ale kvapaliny s rovnakými vlastnosťami a spolu s ich doplnením prekontrolujte rovno aj dôležité vstrekovače.

Osvetlenie

Ďalej môžete prejsť na kontrolu osvetlenia. Skontrolujte všetky svetlá, vystúpte z auta a uistite sa, že všetky svetlá fungujú. V prípade brzdových svetiel budete potrebovať asistenta na zošliapnutie brzdového pedála. Správnym rozhodnutím je tiež kúpiť si do auta súpravu náhradných žiaroviek. Pozrite sa, či máte trojuholník a hasiaci prístroj, v kritických situáciách sa určite zídu.

Stav stieračov

Uistite sa, že stierače vozidla správne čistia plochu čelného skla. Ak je na skle rozmazaná voda, znamená to značné opotrebovanie a stierače by ste mali vymeniť.

Nakoniec sa postarajte o správne vyčistenie vozidla, a to zvnútra aj zvonku, pretože cesta bude v čistom aute príjemnejšia.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com