gtag('config', 'UA-130501671-1');

3.4.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 3. apríla 17:40

V Trenčíne sa v pondelok konalo spoločné zasadnutie vlád Slovenskej a Českej republiky. Rokovanie v priestoroch hotela Elizabeth sa začalo úvodnými príhovormi predsedov vlád SR a ČR Eduarda Hegera a Petra Fialu. Polhodinu predtým absolvovali premiéri s ministrami slávnostný uvítací ceremoniál na Mierovom námestí v Trenčíne.

Slovenský premiér Heger na úvod vyhlásil, že vzájomná spolupráca oboch krajín aj 30 rokov po rozdelení je unikátom a veľmi dobrým príkladom pre celý svet.

„Pre nás je Česká republika druhý najvýznamnejší obchodný partner a investor a som rád, že v roku 2022 stúpol náš obchod o ďalších 16 percent. Prehlbujú sa aj investície v kľúčových oblastiach, či už je to stavebníctvo, energetika alebo obranný priemysel. Práve k otázkam obranného priemyslu dnes chceme intenzívne hovoriť, keďže všetky členské štáty Európskej únie budú zvyšovať svoje výdavky na obranu,“ skonštatoval Heger.

Tradícia spoločných zasadnutí

Český premiér Fiala vo svojom úvodnom slove pripomenul, že tradíciu spoločných zasadnutí sa podarilo obnoviť po viac ako trojročnej prestávke spôsobenej pandémiou.

„Spoločné zasadnutie je jedným z dôkazov nadštandardného porozumenia, ktoré medzi našimi štátmi a národmi panuje. Aj vďaka tomu môžeme postupovať spoločne, účinnejšie presadzovať naše priority, či už to robíme bilaterálne, vo formáte stredoeurópskej spolupráce alebo v rámci Európskej únie a NATO,“ poznamenal Fiala.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spoločné rokovanie vlád SR a ČR (fotografie)

Upriamil pozornosť aj na skutočnosť, že trenčianske spoločné zasadnutie sa koná v užšom formáte, keď popri premiéroch budú vzájomne rokovať zástupcovia šiestich rezortov. „Umožňuje nám to, aby sme sa čo najlepšie sústredili na najdôležitejšie otázky a hľadali dobré spoločné riešenia,“ dodal Fiala.

Obranná spolupráca

Obaja premiéri sa dotkli aj otázok obrannej spolupráce. „Dnes môžeme poskytnúť Českej republike pomoc pri príprave obrannej dohody s USA. Sami sme si pred rokom touto cestu prešli a nebola jednoduchá. Chcem povzbudiť českú stranu, aby sa nenechali odradiť spochybňujúcimi hlasmi, pretože takáto dohoda je veľmi dôležitá,“ uviedol Heger.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jeho český náprotivok považuje obrannú spoluprácu za výbornú, o čom svedčí ochrana slovenského vzdušného priestoru českými lietadlami. „Je to veľký výraz dôvery. Chceme v budúcnosti pracovať na tom, aby naše armády mohli využívať lietadla českej výroby, na ktorých sa podieľajú aj slovenské firmy. Konkrétne sme diskutovali o ponuke cvičných lietadiel L39 pre Ozbrojené sily SR,“ doplnil Fiala.

Témy rokovania v Trenčíne

Hlavnými témami stretnutia boli vojna na Ukrajine, obranná a cezhraničná spolupráca či energetika. Predsedovia vlád a ministri v rámci vzájomných konzultácií hovorili aj o podpore konkurencieschopnosti oboch ekonomík, ale tiež o budúcnosti regionálnej spolupráce.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spoločné zasadnutie vlád sa uskutočnilo už ôsmykrát. Tradícia spoločných stretnutí sa začala v roku 2012, kedy sa ministri stretli súčasne v Trenčíne a Uherskom Hradišti. Nasledovali stretnutia v Skalici, Valticiach, Bratislave a Ledniciach.

Pred piatimi rokmi sa spoločné zasadnutie uskutočnilo v Košiciach a naposledy obe vlády spoločne rokovali v novembri 2019 v českých Valticiach.

Na stretnutí sa za slovenskú stranu zúčastnili predseda vlády Eduard Heger, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, minister obrany Jaroslav Naď, minister spravodlivosti Viliam Karas, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer, minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký a minister hospodárstva Karel Hirman.

Českú stranu reprezentovali predseda vlády Petr Fiala, podpredseda vlády pre digitalizáciu a minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš, ministerka obrany Jana Černochová, minister spravodlivosti Pavel Blažek, minister zahraničných vecí Jan Lipavský, minister školstva, mládeže a telovýchovy Vladimír Balaš a námestník ministra priemyslu a obchodu Petr Třešňák.

Viac k témam: Český premiér, Minister hospodárstva SR, Minister obrany SR, Minister školstva vedy výskumu a športu SR, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Trenčín hostil spoločné zasadnutie slovenskej a českej vlády, témou bola aj vojna na Ukrajine (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.