gtag('config', 'UA-130501671-1');

25.4.2023 (SITA.sk) – Čína nie je podľa českého prezidenta Petra Pavla dôveryhodným sprostredkovateľom mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Pavel v rozhovore pre spravodajský portál Politico uviedol, že Peking profituje z predlžovania vojny.

Sprostredkovateľ mieru

Český prezident sa takto vyjadril v súvislosti s tým, že Čína sa snaží predstavovať v pozícii sprostredkovateľa mieru na Ukrajine a nedávno zverejnila vágny plán ukončenia konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hoci väčšina západných štátov je skeptická voči tomuto náznaku ochoty Pekingu, niektoré krajiny, napríklad Francúzsko, trvajú na tom, že Čína by mohla v mierových rokovaniach zohrať významnú rolu.

Petr Pavel, ktorý je bývalým vysokopostaveným predstaviteľom NATO, je však jednoznačný. Argumentuje, že Čína chce len to, čo je pre ňu najlepšie, a zatiaľ je to vojna. „Som presvedčený, že je v záujme Číny, aby terajší stav pretrvával, pretože môže tlačiť Rusko k množstvu ústupkov,“ vyjadril sa Pavel.

Ťažká situácia pre Slovensko

Peking podľa jeho slov môže od Moskvy dostávať lacnú ropu, plyn a iné zdroje výmenou za „neobmedzené“ partnerstvo. „Pre Čínu je dobré aj to, že Západ sa pravdepodobne stáva trochu slabší vzhľadom na podporu Ukrajiny,“ dodal. „Nemyslím si, že Čína má reálny záujem o vyriešenie vojny v krátkom čase,“ poznamenala česká hlava štátu.

Petr Pavel zároveň priamo vyslovil obavy z rastu populizmu a ruského vplyvu v susedstve Českej republiky. S poukázaním na možnosť, že vo voľbách na Slovensku v neskoršej časti tohto roka zvíťazia populisti, český prezident povedal, že by to bola „ťažká situácia pre Slovensko, ale aj pre nás ako susedov a naozaj veľmi blízkych partnerov“.

Ešte otvorenejšie sa vyjadril o Maďarsku. „Je veľa dobrých dôvodov na obavu z proruskej orientácie terajšieho maďarského vedenia,“ poznamenal.

Viac k témam: Český prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Čína podľa Pavla profituje z predlžovania vojny na Ukrajine, český prezident sa obáva aj výsledkov volieb na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.