gtag('config', 'UA-130501671-1');

Či sa vám to páči alebo nie, poistenie auta je nevyhnutný základ a zároveň aj náklad. V závislosti od úrovne krytia vám môže pomôcť s nárokmi na náhradu škody voči iným ľuďom, ich autu alebo majetku. Povinné zmluvné poistenie auta myslí na váš finančný blahobyt, tým že v prípade vzniku škodovej udalosti chráni váš rodinný rozpočet.

Pozrime sa bližšie na to, prečo je poistenie auta povinné, prečo ho potrebujete a čo by sa stalo, keby ste po ceste jazdili bez tohto základného krytia.

Zo zákona povinné neznamená, že musí byť najlacnejšie

Základné povinné zmluvné poistenie auta je zákonná požiadavka pre každého majiteľa motorového vozidla. Dôvodom je, že vám poskytuje finančnú ochranu v prípade nehody a môže pokryť zranenia iných vodičov, chodcov a cestujúcich. Poistenie sa tradične považuje za „nenávistnú“ kúpu – niečo, čo si nechcete kúpiť a dúfate, že si to nikdy nebudete nárokovať.

Na druhú stranu je ale poistenie tretej strany nevyhnutné minimum, ktoré potrebujete na legálnu jazdu po verejných komunikáciách. Avšak, to že je niečo povinné, neznamená, že musí byť aj najlacnejšie.

Ak si s pomocou jednoduchej PZP kalkulačky prepočítate v pohodlí svojho domu všetky dostupné ponuky poisťovní, určite sa dopracujete k tomu najlepšiemu riešeniu za pomerne výhodnú cenu!

Čo vám hrozí pri jazde na nepoistenom aute?

Ak vás prichytia pri šoférovaní bez poistenia, môžete dostať fixnú pokutu až do výšky viac ako 3320 €. Ak je vaše auto zabavené, budete musieť zaplatiť ďalší poplatok za jeho uvoľnenie. V budúcnosti môže takéto porušenie zákona znamenať pre vás aj vyššie sumy poistky.

Ak sa tiež náhodou váš prípad dostane na súd, môžete dostať neobmedzenú pokutu a zákaz riadenia motorového vozidla. Polícia má tiež právomoc auto zaistiť.

 

Zdroj obrázka:Indypendenz/Shutterstock.com