gtag('config', 'UA-130501671-1');

Silné kývanie karosérie, nestabilné ovládanie v zákrutách a nezvyčajné správanie pri brzdení sú častými znakmi toho, že nie je s tlmičmi auta niečo v poriadku. Opotrebenie je navyše postupné, takže spozorovať včas zhoršenie výkonu a blížiacu sa pohromu nie je jednoduché.

Pri každodennom jazdení si vodič na čoraz mäkšie a neúčinnejšie tlmiče rýchlo zvykne. Navyše to nemusí byť vnímané ako nevýhoda, pretože mäkké odpruženie sa môže zdať dokonca o niečo pohodlnejšie, čo je však mylná predstava. V skutočnosti má opotrebovanie tlmičov veľmi negatívny vplyv na bezpečnosť jazdy a môže vám zabrániť v núdzových manévroch.

Prečo je dobrý stav tlmičov v aute dôležitý?

Tlmiče používané v automobiloch sú veľmi dôležité pre aktívnu bezpečnosť, teda prevenciu nehôd. Sú zodpovedné za stabilizáciu auta počas jazdy a zabezpečenie neustáleho tlaku na vozovku. Práve vďaka účinným tlmičom zostáva auto stabilné pri prejazde nerovnosťami a koleso pri náraze do výmoľov neposkakuje.

Je tiež dôležité udržiavať stály kontakt medzi kolesami a vozovkou, pretože pneumatiky sú jedinými bodmi kontaktu medzi autom a vozovkou. Ak by sa teda jedno z kolies odlepilo od asfaltu alebo by na ňom začalo poskakovať, auto by stratilo štvrtinu kontaktnej plochy. Ak by sa to navyše stalo v zákrute, mohli by ste stratiť kontrolu nad vozidlom.

Opotrebované tlmiče ovplyvňujú brzdnú dráhu auta

Ako sme už spomenuli, auto s poškodenými alebo chybnými tlmičmi má tendenciu pri brzdení klesať a po akcelerácii zdvihnúť predok. Toto správanie výrazne ovplyvňuje brzdnú dráhu. Tri najdôležitejšie komponenty zodpovedné za skrátenie brzdnej dráhy teda sú brzdy, pneumatiky a tlmiče.

Ak teda chcete, aby bolo vaše vozidlo pri využití pevnej spojky schopné riadenia, ktoré máte pod kontrolou, určite na kvalitu a dobrý stav tlmičov auta nezabúdajte a nechajte si ich odborníkmi v autoservise prekontrolovať.

 

Zdroj obrázka:happycreator/Shutterstock.com