gtag('config', 'UA-130501671-1');

23.9.2023 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu v Írsku improvizovane stretol s veliteľom sudánskej armády – generálom Abdalom Fattáhom Burhánom.

Ako referuje web news.sky.com, počas schôdzky diskutovali o ozbrojených skupinách financovaných Ruskom, ktoré pôsobia na území Sudánu a ďalších afrických krajinách.

Útok dronmi na povstalcov

„Diskutovali sme o našich spoločných bezpečnostných výzvach, konkrétne o aktivitách nelegálnych ozbrojených skupín financovaných Ruskom,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame.

Vyjadril tiež vďačnosť Sudánu, ktorý v súčasnosti zápasí so smrteľnými občianskymi nepokojmi, pre jeho vytrvalú podporu územnej celistvosti Ukrajiny.

Nedávne vyšetrovanie reportérov CNN prinieslo správy, že špeciálne ukrajinské jednotky s najväčšou pravdepodobnosťou pomohli sudánskej armáde tým, že spáchali niekoľko útokov uskutočnených pomocou dronov na povstalecké jednotky v Sudáne, podporované žoldniermi z Wagnerovej skupiny.

Sú to jednotky RSF (Rapid Support Forces), ktoré bojujú proti sudánskej vláde.

Rivalita veliacich generálov

V Sudáne od apríla trvajú krvavé boje medzi armádou a spomenutými polovojenskými jednotkami RFS, ktoré sú výsledkom vojenskej, finančnej a politickej rivality veliacich generálov.

Dosiaľ počas týchto bojov prišlo o život najmenej 5-tisíc ľudí a 12-tisíc utrpelo zranenia, aj keď skutočné čísla môžu byť vyššie.

Wagnerovci majú vojenské aktivity vo viacerých afrických štátoch, kde destabilizujú situáciu v prospech Ruska, napríklad v spomenutom Sudáne, Mozambiku či Stredoafrickej republike.

Viac k témam: boje v Sudáne, Konflikt v Sudáne, wagnerovci
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj sa stretol s veliteľom sudánskej armády, diskutovali o polovojenských skupinách financovaných Ruskom © SITA Všetky práva vyhradené.