gtag('config', 'UA-130501671-1');

Predaj voľne dostupných liekov s obsahom pseudoefedrínu na Slovensku bude mať ďalšie obmedzenia. Do zoznamu liekov, ktoré môžu lekárne vydať len v presne určenom počte balení, pribudnú ďalšie dva nové registrované lieky. Ide o horúce nápoje proti chrípke a prechladnutiu. Oba lieky obsahujú drogový prekurzor pseudoefedrín v granulovanom prášku. Po novom už lekárne vydajú pacientovi len jedno alebo dve balenia lieku.

Vydaný počet balení lieku s obsahom pseudoefedrínu nesmie obsahovať viac ako 720 mg pseudoefedrínu. „Z takého množstva sa nedá získať omamná alebo psychotropná látka, ktorá by sa mohla zneužiť na nezákonné účely. Nové opatrenie obmedzí nákupy neprimeraného množstva tohto druhu voľnopredajných liekov,“ hovorí generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Adam Hlôška.

Hlavným dôvodom ďalšieho obmedzenia predaja voľne dostupných liekov obsahujúcich drogový prekurzor je, že ich narkomani často zneužívajú na domácu výrobu pervitínu. Pseudoefedrín samotný nie je omamnou ani psychotropnou látkou, ani na toto liečivo nevzniká návyk.

Drinking-hot„Osoby závislé od omamných alebo psychotropných látok, resp. díleri týchto drog, dokážu z väčšieho množstva pseudoefedrínu získať omamnú alebo psychotropnú látku, ktorú buď užívajú alebo predávajú,“ konštatuje riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv SR Ján Mazag.

Predaj voľne dostupných prípravkov s obsahom pseudoefedrínu MZ SR prvýkrát obmedzilo v roku 2010. Obmedzenie predaja sa týkalo 21 druhov liekov. Hoci výdaj týchto liekov nie je viazaný na lekársky predpis, lekárnici ich mohli vydávať len v takom počte balení, aké je potrebné na jeden liečebný cyklus.

V roku 2011 do zoznamu potenciálne „zneužiteľných“ liekov pribudol jeden a v roku 2012 ďalšie dva lieky. MZ SR tento raz predaj liekov obsahujúcich pseudoefedrín obmedzuje štvrtýkrát. Na zozname bude po novom 26 druhov liečiv.

Zdroj:  MZ SR

 

[spider_facebook id=“1″]

Súvisiace príspevky