gtag('config', 'UA-130501671-1');

Zdravá pokožka naše telo chráni pred infekciami. Produkuje látky, ktoré bránia prichyteniu nepriaznivých mikroorganizmov a baktérií. V zime je zvyčajne presušená a tým aj náchylnejšia na tvorbu miniatúrnych praskliniek a záderov. Tie sú potom vstupnou bránou pre vznik infekcií.

Pery hovoria aj mlčky

Na stave našich pier sa môže podpísať mnoho vecí. Alkohol a kofeínové nápoje ich nadmerne vysušujú, rovnako ako podcenený pitný režim. Pokožka pier má tendenciu vysychať  rýchlejšie než na iných častiach tela. Je to spôsobené absenciou potných žliaz. Herpes či kútiky bývajú zase obvykle dôsledkami stresu a zníženej imunity.

herpes

Pokiaľ je práve toto váš prípad, siahnite po balzame na pery napríklad s obsahom panenského olivového oleja, liečivého extraktu z medovky a mätového oleja, ktorý je zvlášť vhodný aj ako pomocná terapia pri herpese. Panenský olivový olej zanechá pokožku pier jemnú a vyhladenú, pantenol sa postará o zahojenie trhliniek a drobných raniek bez prítomnosti jaziev.

Ak je však už neskoro a cítite prichádzať či nebodaj už máte nepríjemný herpes a chcete ho aj zakryť, pomáhajú špeciálne náplaste, ktoré zaisťujú tzv. vlhké krytie. Vedecké štúdie totiž zistili, že vo vlhkom prostredí sa kožné bunky lepšie hoja. Vyhľadajte teda také, ktoré majú tzv. hydrokoloidnú vrstvu (napr. náplaste Cosmos), ktorá urýchľuje hojenie oparu.

 

Z rúk možno čítať

hand-cream-wrinklesPokožka rúk a stav nechtov dokáže o ľuďoch napovedať mnoho vecí. Aby ste sa za svoje ruky po zime nemuseli hanbiť, siahnite po účinnej regeneračnej starostlivosti. „Po zimnom období potrebuje pokožka rúk, ktorá bola denne vystavovaná nemilosrdným poveternostným podmienkam najmä rehydratovať a zaceliť drobné ranky, ktoré narušili jej prirodzenú štruktúru,“ upozorňuje MUDr. Katarína Cajchanová. Vhodný dermatologický krém na ruky účinne vyhladzuje a regeneruje suché a popraskané ruky. Ideálne ak je bez pridaných farbív silikónových či parafínových olejov. Pri krémovaní rúk netreba zabúdať na nechtové lôžka a nechty. Tie krém posilní a pôsobí veľmi účinne aj ako prevencia pred tvorením nepríjemných záderov v okolí nechtových lôžok.