gtag('config', 'UA-130501671-1');

Nový snímač formátu FX, ultraširoký rozsah citlivosti ISO a obrazový procesor EXPEED 4. To sú najdôležitejšie parametre novej zrkadlovky od Nikonu. Predchodcu D800 prekonáva aj výkonným autofokusom, snímaním až 7 snímok za sekundu a videom vo Full HD 1 080/60p.

Celkom nový snímač formátu FX s rozlíšením 36,3 megapixela je špička vo svojej triede a je navrhnutý bez optického antialiasingového filtra. Zachytí tak maximum detailov na statických snímkach aj vo videosekvenciách. Prvýkrát v digitálnej jednookej zrkadlovke ultraširoký natívny rozsah citlivosti ISO fotoaparátu D810 začína na hodnote ISO 64, aby boli možné čistejšie snímky s lepším vykreslením detailov pri snímaní pri jasnom svetle. Snímať možno s citlivosťou až ISO 12 800, prípadne rozšíriť jej rozsah na ekvivalent hodnôt ISO 32 až 51 200.

Fotoaparát je vybavený výkonným systémom na spracovanie obrazu EXPEED 4, ktorý prevzal z vlajkovej lode D4S. Spracovanie snímok a možnosti citlivosti ISO sú výrazne zlepšené pri statických snímkach aj pri videu. Rýchly processor a 51-bodový systém automatického zaostrovania z vlajkovej lode (na výber 9, 21 a 51 bodov) umožňujú presné snímky s plným rozlíšením s rýchlosťou až 5 snímok za sekundu. V režime orezania na format DX dokáže snímať 15,3-megapixelové snímky frekvenciou až 7 snímok za sekundu.

Nikon D810

S novým automatickým zaostrovaním s výberom zo skupiny polí možno rýchlo zachytiť objekt a zlepšiť jeho oddelenie od pozadia. To je zaujímavé pri objektoch, ktoré sú pomerne malé a blízko vysokokontrastného alebo rušivého pozadia. Nový je aj mechanizmus uzávierky/zrkadlovej komory aby počas rýchleho snímania hladáčik stmavol len minimálne a obraz v ňom bol stabilnejší. Tiež je možné aktivovať novú elektronickú uzávierku s použitím prvej lamely na minimalizáciu vibrácií a na zníženie rizika mikrorozmazania jemných detailov.

Na rýchlejší prenos a plynulejšie spracovanie snímok poskytuje formát súborov RAW veľkosti S. 12-bitové nekomprimované súbory vo formáte Nikon NEF ostávajú s bohatým stupňovaním odtieňov ale zaberajú menej miesta v pamäti.

Nikon D810

Pri snímaní záberov umožňuje 8,0-centimetrový (3,2-palcový) displej s možnosťou úpravy farieb a 1 229 000 bodmi posunúť vyváženie farieb a jas ľubovoľným smerom, podľa toho aký pracovný postup pri úprave fotografií preferujete. Priblíženie s použitím rozdelenia zobrazenia v živom náhľade dáva možňosť presne skontrolovať vodorovnú polohu a ostrosť čo je zvlášť zaujímavé pre architektonickú alebo produktovú fotografiu. Medzi ďalšie kreatívne možnosti patrí neobmedzené sériové snímanie, ktoré umožňuje zachytiť ľubovoľný počet snímok vo formáte JPEG a vytvárať zaujímavé fotografie svetelných stôp.

Pre “filmárov” bude zaujímavé, že D810 zaznamenáva videosekvencie s rozlíšením Full HD (1 080p) s frekvenciami snímania 50p/60p, s výrazne zníženým šumom a efektom moiré. Fotoaparát ponúka formáty orezania snímača FX a DX, ako aj čistý výstup HDMI. Okrem toho dokáže robiť simultánny záznam videosekvencií s plným rozlíšením vo fotoaparáte a na externý rekordér. V režime M môžete nastaviť citlivosť od hodnoty ISO 64 až po ekvivalent hodnoty ISO 51 200 a funkcia automatického nastavenia citlivosti ISO umožňuje nakonfigurovať maximálne nastavenia citlivosti ISO, s ktorými chcete pracovať. Redukcia šumu 3D znižuje náhodný šum, skreslenie a blikanie pri filmovaní s vysokými citlivosťami. Zobrazenie preexponovaných oblastí na monitore fotoaparátu znázorňuje, kde presne sú preexponované oblasti. Vstup pre stereofónny mikrofón a zvukový výstup umožňujú oddelene a jemne doladiť úrovne zvuku pred záznamom aj počas neho. Môžete vybrať rozsah zvuku (široký/hlas) a znížiť hluk spôsobený vetrom pri použití vstavaného mikrofónu.