gtag('config', 'UA-130501671-1');

Budúci rok počet mobilných pripojení po prvýkrát prekročí počet ľudí na Zemi. Uvádza sa to v najnovšom vydaní Ericsson Mobility Report, ktorý minulý týždeň vydala spoločnosť Ericsson.

Ako ďalej štúdia odhaľuje, počet mobilných pripojení rastie medziročne o 7 %, pričom len v prvom štvrťroku 2014 pribudlo 120 miliónov nových pripojení. Na vzostupe sú aj aj mobilné širokopásmové pripojenia, ktoré podľa Ericssonu v roku 2019 dosiahnu 7,6 miliardy. V tej dobe to bude tvoriť 80 % všetkých mobilných pripojení.

ericsson

2016: Smartfóny vytlačia klasické mobily

Počet smartfónov do dvoch rokov prerastie počet jednoduchých mobilných telefónov. V roku 2019 počet „múdrych telefónov“ celosvetovo dosiahne 5,6 miliardy. V tom istom čase Európa dosiahne na métu 765 miliónov smartfónov, čím ich počet prekročí počet Európanov.

V prvom štvrťroku 2014 tvoril podiel smartfónov na všetkých predaných mobilných telefónoch 65 %. Neustále rastie aj mobilná dátová spotreba, do roku 2019 priemerný používateľ smartfónu spotrebuje štyrikrát viac mobilných dát, ako je tomu dnes. Súvisí to s nárastom celkovej mobilnej dátovej prevádzky, ktorá by mala v roku 2019 dosiahnuť desaťnásobok tej dnešnej.

Rima Qureshi, senior viceprezident a hlavný stratég Ericssonu uvádza: „Rast a evolúcia v oblasti M2M a 10-násobný nárast mobilnej dátovej prevádzky posilňuje nároky na výkon sietí, ich komplexné ovládanie a používateľský komfort. To do budúcnosti vytvára ešte vyššie požiadavky na parametre sietí, prevádzku a podporné systémy.“

2019: Rozdiely v penetrácii 4G/LTE 

V roku 2019 bude 80 percent Európy pokrytých LTE, ale penetrácia bude len 30 percent oproti 85 percentnému prieniku LTE v Severnej Amerike v rovnakom čase. Aj v rámci Európy budú veľké rozdiely najmä medzi regiónmi západnej, strednej a východnej Európy. Pokrytie LTE sieťami v severovýchodnej Ázii by podľa odhadov malo v roku 2019 dosiahnuť 95 percent, pričom LTE penetrácia by sa mala pohybovať na úrovni 45 percent. Do piatich rokov by mala Čína dosiahnuť 700 miliónov LTE pripojení, čo bude predstavovať viac ako štvrtinu všetkých svetových LTE pripojení.