gtag('config', 'UA-130501671-1');

Slovenský startup AeroMobil sľubuje, že v apríli predstaví novú generáciu svojho lietajúceho auta. Pôvodne sa tak malo stať o niečo skôr. Firma má nového investora, na druhej strane sa v kuloároch hovorilo o finančných problémoch a nezhodách vo vedení.

Prinášame odpovede šéfa komunikácie Aeromobilu Štefana Vadocza na otázky, ktoré mu položila redakcia portálu Živé.sk.

Absolvovali ste už testovacie lety nového prototypu?

Najnovší model AeroMobilu predstavíme o niekoľko dní. Skonštruovali sme ho vďaka exaktným dátam a inžinierskym výpočtom. Skúsený medzinárodný tím sa im venoval uplynulé dva roky.

Od začiatku sme aplikovali všetky regulačné a certifikačné požiadavky, takže vozidlo bude pripravené na testovanie a výrobu. Testovať začneme zrejme v tomto roku. Má to svoje jasné pravidlá a úlohy, ktoré plníme v prítomnosti certifikačných autorít.

Budete tento polrok prijímať predobjednávky na nový Aeromobil?

Áno, radi by sme prijali prvé predobjednávky už čoskoro, tak ako sme to deklarovali pred dvoma rokmi. Komerčnú fázu projektu štartujeme tento rok práve prijímaním prvých predobjednávok po svetovej premiére nového modelu AeroMobilu.

Kedy odhadujete, že odštartuje sériová komerčná výroba?

Prvé kľúče majiteľom nových AeroMobilov by sme radi odovzdali už o 2,5 roka. Táto lehota je blízkym štandardom v segmente super športových áut. Od uvedenia modelu na svetovej premiére často ubehne 18 až 24 mesiacov po prvé dodávky vozidla.

Ohlásili ste vstup nového investora. Získal vlastnícky podiel vo firme? Koľko percent?

Samozrejme, to je predsa hlavným zámerom investora. AeroMobil má pripravené viaceré možnosti pre vstup investorov. Nový investor získal podiel v hlavných štruktúrach AeroMobilu (podiely spoločnosť nekomentovala, pozn. red.).

Riadiace prvky AeroMobilu (zdroj: AeroMobil)

Akým objem investície ste získali?

Vzhľadom na fakt, že ide o privátnu investíciu, sme sa rozhodli tento údaj nezverejňovať. Ide o významný objem, ktorý umožní preklopenie inžinierskych dát, virtuálneho dizajnu, simulácií a výpočtov do výroby a produkcie najnovšieho experimentálneho modelu a jeho prototypov už v dohľadnom čase. Umožní aj začiatok ich testovania.

Miesta pre pasažierov v AeroMobile (zdroj: AeroMobil)

Zvyšok rozhovoru nájdete na stránke www.zive.sk