Pre modernú ženu v domácnosti je práčka spotrebičom číslo jeden. Odhaduje sa, že za 1 rok táto pracovitá technika ušetrí asi 110 hodín, ktoré môže moderná žena venovať komunikácii so svojím manželom, výchove detí alebo starostlivosti o seba.

Ani napriek dokonalosti modernej techniky však nie je zaručené, že sa časom nepokazí. O to viac, ak sa o ňu nestaráte.

Dnes si preto povieme niečo o správnom zaobchádzaní s práčkou.

Neprekračujte kapacitu

Aj keď sa vám nahromadila celá hora špinavej bielizne, bubon práčky by nemal byť preťažený. Preťaženie vnútornej nádrže vás môže stáť zlyhanie ložiska alebo tlmiča. Je lepšie rozdeliť proces prania na niekoľko etáp, medzi ktorými musí práčka „odpočívať“ po dobu 1-1,5 hodiny.

Na druhej strane tiež nie je možné prať vo veľmi malých dávkach, pretože potom budú zdroje elektrickej energie cez nedostatočne využité ohrievacie teleso vody vynaložené neefektívne.

Kontrolujte, čo dávate do práčky

Nezabudnite ani na to, aby ste pred každým praním starostlivo skontrolovali vrecká, manžety a iné  časti oblečenia. Počas prania môže v drážkach bubna uviaznuť niekoľko vatových tampónov, mince, sponky na papier alebo len odletený gombík. A aj taký neškodný kovový predmet, ako malý klinček, môže dokonca zlomiť výhrevné teleso práčky.

Nezabudnite na špeciálne mäkké tašky na pranie dámskeho spodného prádla: kovové zapínanie a háčiky na podprsenku sú najhoršími nepriateľmi práčok. Póry vaku, kde sa perie spodná bielizeň, by mali byť čo najužšie, aby sa zabránilo odletovaniu malých častí upchatím filtrov stroja. V opačnom prípade bude práčka čoskoro potrebovať nové ohrievacie teleso Bosch.

Zjemnite vodu

Voda z vodovodu nie je v dnešnej dobe ani zďaleka neškodná. Chemické nečistoty v nej rozpustené spôsobujú tvorbu škodlivého vodného kameňa v práčke. Na vykurovacom telese sa usadzuje chlór, železo, amoniak a ďalšie látky, ktoré sa dostanú do vody z vodovodných potrubí.

Z tohto dôvodu sa vykurovacie teleso prehrieva a na umývanie sa začína spotrebovávať viac elektriny. A nie je ľahké odstrániť vodný kameň, pretože sám o sebe je nerozpustným zvyškom. Bolo by rozumnejšie zabrániť jeho vzniku. To je možné dosiahnuť zmäkčením vody na pranie. Na tento účel používajte magnetické filtračné prevádzače vody a špeciálne pracie prášky s označením „Zmäkčuje vodu z vodovodu“.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com