gtag('config', 'UA-130501671-1');

Vedenie účtovníctva je nevyhnutná, no často nepopulárna práca, ktorá rieši evidenciu finančných transakcií. V skutočnosti si ho vo svojej firme osobne riadi takmer polovica malých podnikateľov. Avšak, bez ohľadu na to, kto sa plneniu tejto úlohy venuje, iba presné a aktuálne účtovníctvo je pre finančný blahobyt podniku rozhodujúci.

Dobré účtovné postupy tiež pomáhajú spoločnostiam vyhnúť sa nástrahám, ako sú daňové kontroly, zlý cash flow a neúspech v podnikaní. Dobrou správou je, že prostredníctvom niektorých metód si môžete jeho vedenie ešte viac uľahčiť a spríjemniť. Ako to funguje?

Oddeľte osobné a obchodné transakcie

Toto je dôležité pre všetky typy spoločností. Oddelenie osobných a obchodných výdavkov  poskytuje najjasnejší obraz o finančnom zdraví spoločnosti. Pre dobré vedenie účtovníctva to najlepšie dosiahnete otvorením účtu v komerčnej banke a používaním firemnej kreditnej karty na všetky nákupy.

Investujte do moderného účtovného softvéru

S moderným účtovným softvérom nemusí byť kompletné spracovanie účtovníctva na financie aj čas tak komplikované. Účtovný softvér je naopak nevyhnutnosťou pre podniky všetkých veľkostí a pre účtovníkov všetkých schopností.

Základný účtovný softvér udržuje finančné údaje organizované a účty vyvážené a môže tiež obsahovať obmedzené automatizačné funkcie, ako je schopnosť prepojenia s bankovými účtami a účtami kreditných kariet alebo vytváranie zápisov do denníka z digitálnych potvrdení. Tieto pridané funkcie skracujú čas potrebný na zadávanie údajov.

Rozhodne to s teda účtovným softvérom vyskúšajte, prípadne si na tento účel nájdite odborníkov na správne vedenie účtovníctva Bratislava.

Zvážte prepojenie účtov s bankou

Pre efektívne vedenie účtovníctva prepojte podnikateľské bankové účty a kreditné karty s účtovným softvérom. To umožní, aby transakcie automaticky prúdili do účtovného systému, čím sa zníži riziko chýb pri manuálnom zadávaní údajov.

Urobte tento hack o krok ďalej nastavením pravidiel v účtovnom systéme, ktoré automaticky zaúčtujú transakcie bankovými a kreditnými kartami na príslušný účet hlavnej knihy. Tento druh automatizácie šetrí čas a zvyšuje efektivitu tým, že eliminuje potrebu zadávať každú transakciu ručne.

Pre jednoduchšie, efektívnejšie a lacnejšie vedenie účtovníctva nesmiete zabudnúť ani na organizovanie a digitalizáciu všetkých platobných dokladov, využívanie finančných výkazov, kategorizáciu výdavkov a všetky tieto a iné úlohy moderným systémom nakoniec kompletne zautomatizovať.

 

Zdroj obrázka:SFIO CRACHO/Shutterstock.com